Telegram’ın siber suçlular tarafından kullanılma oranı yüzde 100 artış gösterdi

Telegram’ın siber suçlular tarafından kullanılma oranı yüzde 100 artış gösterdi

31
0
PAYLAŞ

Siber suçluların telgraf kullanım oranı yüzde 100 arttı

The Financial Times ve Cyberint tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Telegram’ın siber suçlular tarafından kullanım oranı son zamanlarda yüzde 100 arttı. Araştırma notlarında; Mesajları uçtan uca şifreleyen platformun kullanımının dark web’e göre çok daha kolay olduğu belirtildi.

The Financial Times ve siber istihbarat topluluğu Cyberint tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram’ın siber suçlular tarafından kullanım oranı son dönemde yüzde 100 arttı. The Financial Times; WhatsApp’ın gizlilik politikasını değiştireceğini açıklamasının ardından birçok kullanıcının Telegram’a geçmesiyle birlikte uygulamadaki suç faaliyetindeki artışın daha yukarı yönlü bir eğilim gösterdiğine dikkat çekti.

Engadget’tan Aksam.com.tr’nin haberine göre; WhatsApp bu yılın başlarında gizlilik politikasını değiştireceğini ve kullanıcı verilerini ana şirketi Facebook ve bağlı şirketleriyle paylaşmaya başlayacağını duyurmuştu. Kullanıcılara veri paylaşımını onaylamaları için uygulama içi bildirim de gönderen platform, kullanıcıların onaylamaması durumunda WhatsApp’ı kullanamayacaklarını belirtti. Bunun üzerine kısa sürede eleştirilerin hedefi haline gelen WhatsApp, gizlilik politikası değişse de kişisel mesajlara ulaşılamayacağının altını çizdi.

Ancak bu arada birçok kullanıcı benzer özelliklere sahip güvenli mesajlaşma platformlarına geçiş yapmıştı. Bu süreçte popülerliğini artıran uygulamalardan biri de Telegram oldu. Ancak platform için bu süreç, uygulama aracılığıyla yürütülen suç faaliyetlerinde artışa neden oldu.

PLATFORMDA 300K İLA 600K ARALIKINDA E-POSTA VE ŞİFRE KOMBİNASYONU PAYLAŞILIYOR

Araştırmacılara göre; Platformda, on binlerce abonesi olan kanallarda veri sızıntılarını paylaşan ve satan bir bilgisayar korsanları ağı ortaya çıktı. Geçen yıl “Email:pass” ve “Combo” ifadelerinin pratikte kullanımının dört kat arttığı bildirilmişti. Uygulama ağında dolaşan bazı veri dökümlerinin, oyunlar ve e-posta hizmetleri için 300.000 ila 600 bin arasında e-posta ve şifre kombinasyonu içerdiği kaydedildi. Siber suçluların Telegram üzerinden kredi kartı numarası ve pasaport kopyası gibi finansal verileri de sattığı belirtildi.

Cyberint’te siber tehdit analisti Tal Samra; Telegram’ın, kullanımı dark web’den daha kolay olduğu için dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan ve çalınan verileri satan tehdit aktörleri arasında giderek daha popüler hale geldiğine dikkat çekti. Samra, Telegram’ın yetkililer tarafından izlenme olasılığının daha düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan Telegram; The Financial Times kendisiyle iletişime geçtikten sonra, e-posta ve şifre kombinasyonlarını içeren devasa veri setlerinin satıldığı kanalı platformdan kaldırdı. Şirket ayrıca; Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, politikalarının izinsiz paylaşılan kişisel verilerin kaldırılmasını zorunlu kıldığını ve her gün yaklaşık 10 bine yakın topluluğu Şartları ihlal ettiği için platformdan kaldıran profesyonel moderatörlerin giderek artan bir gücüne sahip olduğunu belirtti. Hizmet.


  • telgraf siber suçlular
  • telgraf kesmek
  • telgraf siber suç
  • telgraf korsanları
  • telgraf siber suç etkinliği
  • telgraf ağı
  • whatsweb
  • whatsapp gizlilik ilkesi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK