Harran Üniversitesi’nin geliştirdiği “yoğunlaştırılmış güneş kolektörü” ile fosil yakıta elveda

Harran Üniversitesi’nin geliştirdiği “yoğunlaştırılmış güneş kolektörü” ile fosil yakıta elveda

26
0
PAYLAŞ

Harran Üniversitesi tarafından geliştirildi "yoğunlaştırılmış güneş kollektörü" fosil yakıta veda

TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen “yoğunlaştırılmış güneş kollektörü” fosil yakıt kullanımını en aza indirecek. Harran Üniversitesi çatısı altında yapılan çalışmalarda geleneksel kollektörlere göre daha yüksek sıcaklıkta akışkan elde edilmiştir.

Harran Üniversitesi (HRU) bünyesindeki GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi’nde (GAPYENEV) geliştirilen “yoğunlaştırılmış güneş kollektörü” ile geleneksel kollektörlere göre daha yüksek sıcaklıkta akışkan elde edildi.

AA’da yer alan habere göre; Üniversitenin makine, elektrik-elektronik, fizik ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinden akademisyenlerden oluşan ekip, TÜBİTAK desteğiyle “Yenilikçi Yerli Endüstriyel Ölçekli Fresnel Kollektör Geliştirme ve Prototip Üretimi” projesi için çalışmalara başladı.

Yaklaşık 1 yıllık bir çalışmanın ardından yerel kaynaklarla konsantre güneş kollektörü tasarlanmış ve prototipi hazırlanmıştır.

Lineer yoğuşma güneş enerjisi teknolojisi ile çalışan prototipte, aynaya gelen güneş ışınları ile 200 derecenin üzerinde bir akışkan sıcaklığı elde ediliyor. Buradan elde edilen ısı başta sanayi ve tarım sektörü olmak üzere birçok alanda kullanılabilir.

GAPYENEV Merkezi Direktörü ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Azmi Aktacir, iklim değişikliği ile birlikte yenilenebilir enerjinin öneminin her geçen gün arttığını söyledi.

Aktacir, bilim insanları olarak yenilenebilir enerji sistemleri konusunda çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ve bu kapsamda konsantre güneş kollektörü tasarladıklarını belirtti.

“Bu güneş kollektörü güneşten gelen enerjiyi belirli bir alana yoğunlaştırarak enerji miktarını arttırmaktadır. Güneş enerjisi ile kullanılan konvansiyonel kollektörlerde sıvı sıcaklığı 70-80 dereceye kadar çıkarken bunda 200 derecenin üzerine çıkabilmektedir. geliştirdiğimiz yoğunlaştırılmış güneş kollektörü çeşididir.Bu teknolojide güneş enerjisi kullanıldığı için fosil yakıtlara rastlanmaz.Yakıt tüketimi yoktur. Özellikle organize sanayi bölgelerinde harcanan fosil yakıt yerine, güneş enerjisi teknolojisi ile burada kurduğumuz sistemle her türlü ısı ihtiyacı karşılanmaktadır.”

“REKABETLERİNİ ARTIRARAK YENİ PAZARLARA GİREBİLİRLER”

Prof. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde güneşli gün sayısının fazla olduğuna işaret eden Aktacir, güneş enerjisi sistemi kullanımı açısından büyük avantaj sağlayacağını söyledi.

Gıdaların kontrollü bir ortamda kurutulmasının önemli bir avantaj sağlayacağını ifade eden Aktacir, şunları kaydetti:

“Modern kurutma tesislerinde Fresnel tipi güneş kollektörlerini kullanabiliriz. Böylece üretimde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanacağız ve üretimi daha ucuza yapabileceğiz. Özellikle Avrupa Birliği’ne yapılan ihracatta yenilenebilir enerji kaynakları ile üretim yapmak tercih edilebilir. Üreticiler bu ürünü daha uygun fiyatlı hale getirmek için yenilenebilir enerji kaynaklarıyla üretim yapıyor. “Bu sayede ihracat açısından rekabet güçlerini artırarak yeni pazarlara kolayca girebilecekler. Avrupa Birliği’ne ihraç edilen ürünlerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı belirleyici olacaktır.”


  • harran üniversitesi
  • yoğunlaştırılmış güneş kollektörü
  • GAPYENEV
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK