Daha önce gördüklerinize hiç benzemiyor! Kuşlardan ilham alındı!

Daha önce gördüklerinize hiç benzemiyor! Kuşlardan ilham alındı!

13
0
PAYLAŞ

Daha önce gördüğünüz hiçbir şeye benzemiyor!  Kuşlardan ilham aldı!

Güney Afrika merkezli startup Phractyl, konsept olarak tanıttığı uçakla büyük ilgi gördü. Kuşlardan ilham alan aracın bu haliyle yakın gelecekte gerçek olması pek olası değil ama imkansız da değil.

Kuşlardan ilham alan Güney Afrika’nın uçak konsepti, gerçek görüntüleri henüz paylaşılmayan, tamamen elektrikli, kağıt üzerinde 150 km’ye kadar menzil getiriyor.

LOG’daki habere göre Hazırlanan konsept daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. Phractyl, bu araç için doğrudan kuşlardan ilham aldı. Bu kapsamda hazırlanan konsept iki farklı ayak üzerine kurulmuş olup, iniş ve kalkışın bu ayaklarla yapıldığı hayal edilmiştir. İki motorla hazırlanan bu tek kişilik araç, bacaklarının altında palet kullanıyor. Bu paletler sayesinde model normal olarak da seyahat edebilir.

Şu an için gerçek görüntüleri paylaşılmayan tamamen elektrikli araç, kağıt üzerinde 150 km’ye kadar menzil getiriyor, 150 kg yük taşıyor ve 180 km/s hıza çıkabiliyor. Pilot olması veya otonom olarak yönetilmesi düşünülen aracın birçok farklı amaç için kullanılabileceği anlatılıyor. Bu aracın bu formda gerçek olması pek olası değildir, ancak imkansız da değildir. Bu uçuş sırasında katlanabilen bacaklar istenirse gerçek anlamda uygulanabilir hale getirilebilir.

Bu uçak dikkat çekerken benzer bir altyapı son drone modelleri için de gündemimizdeydi. Stanford Üniversitesi araştırmacıları geçen hafta ilginç bir drone sistemiyle ses çıkardı. Araştırmacılar tarafından geliştirilen yırtıcı kuşlardan ilham alınarak tasarlanan drone’nun alt kısmında iki adet pençe bulunuyordu. Bu hareketli pençeler sayesinde model bir kuş gibi ağaç dallarına, diğer bir deyişle karaya inebilmektedir. Stereotyped Nature-inspired Aerial Grasper (SNAG) olarak bilinen sistem, kas gibi hareket eden motorlar ve tendon gibi hareket eden teller üzerine inşa edilmiştir. Stanford Üniversitesi araştırmacılarının ortaya koyduğuna göre iyi performans gösterebilen sistem, sadece iniş için de tasarlanmıyor. Hazırlanan bu drone merkezli pençe sistemi, gerçek bir kuş gibi nesneleri yakalama ve taşıma görevini de üstlenebiliyor.


  • fraktil
  • kuşlardan ilham almak
  • uçak
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK