F.Bahçe'den sert tepki: 11 dakika 52 saniye…

F.Bahçe'den sert tepki: 11 dakika 52 saniye…

18
0
PAYLAŞ

Fenerbahçe'den Halis Özkahya'ya tepki!

Fenerbahçe, dün akşam sahada 1-1 berabere kaldıkları Sivasspor maçının hakemi Halis Özkahya yönetimine tepki gösterdi.

Fenerbahçe’nin resmi internet sitesindeki açıklaması şu şekilde:

“2021-2022 sezonunun 4. haftasında yaşanmaya başlayan ve gündemi meşgul eden sorunlar, şampiyonluk yarışında belirleyici faktörlerden birinin hakem hataları olacağı düşüncemizi pekiştiriyor.

Geçtiğimiz sezonlarda birçok kez vurguladığımız gibi, Türkiye Futbol Federasyonu’nun hakem hatalarının gözle görülür biçimde “oyunun kaderini belirleyecek düzeyde” olmasına hala bir çözüm geliştirememiş olması son derece endişe vericidir. hem şampiyonluk yarışında hem de ligde kalma mücadelelerinde.

Süper Lig’in 4. haftası itibari ile hem rakiplerimizin maçlarındaki fahiş hakem hataları hem de kendi sahamızda oynadığımız Demir Grup Sivasspor mücadelesinde yaşanan olaylar, Türkiye’nin Türk olup olmadığı tartışmalarını alevlendirecek nitelikte. Futbol bu sezon objektif yönetiliyor.

Milyonlarca liralık yatırım yapılan, milyonlarca taraftarın ve toplumun gündemini belirleyen futbolun en önemli unsurlarından biri de hakemlerdir.

Hakemlerin sahadaki en önemli görevlerinden biri koşulsuz tarafsız ve adil olmak, ayrıca topun oyunda kalma süresini mümkün olduğunca artırmak ve buna bağlı olarak sahada oynanan oyunun kalitesini artırmaktır. alan.

Ancak takımımızın maçlarına gelince; Hakemlerin sürekli yerde yatarak oyunu yavaşlatması ve oyunun kalitesini düşürecek hiçbir önlem almaması, sadece durumu izlemesi, sorumlu değilmiş gibi davranması kabul edilemez.

Bunun en açık örneği, dün gece oynanan ve dakikalarca durdurulan ve yavaşlatılan oyuna rağmen hakemin uzatma süresini sadece 7 dakika olarak belirlemesidir.

Oyunun ikinci yarısında maçın toplam duraklama süresi 11 dakika 52 saniyedir.

11 dakika 52 saniyelik bu sürenin sadece oyuncu değişikliği bölümü 7 dakika 12 saniye, sakatlıklar bölümü ise 4 dakika 40 saniyedir.

Maç için hakem tarafından belirlenen sadece 7 dakikalık uzatmanın, rakibin oyunu zaman kaybetmeye dayalı anlayışıyla örtüştüğü açıktır.

Demir Grup Sivasspor müsabakasında takımımız her ritim kazanarak oyuna hareketlilik kazandırmaya çalıştığında, sakatlanan oyuncuların “sahadaki tedavileri” takımımızın oyun kalitesini ve oyunlarını doğrudan etkilediği için maç durduruldu. organize hareket etme yeteneği.

Bu sezonun ilk 3 haftasının verileri değerlendirildiğinde topun oynama süresinin genel ortalaması 52 dakika 10 saniyedir. A Takımımızın oynadığı ilk 3 maçın genel ortalaması 49 dakika 48 saniye iken, Sivasspor maçında top oynama süresi sadece 46 dakika ile ortalamanın oldukça altında kaldı.

Yukarıdaki tablo dikkate alındığında, ev sahibi maçlarda topun oyunda kalma süresini azaltmak için rakiplerimizin yere yatıp oyunu yavaşlatma hamleleri; maalesef hakemler de buna prim verdiği için taktik bir anlayışa dönüştü.

Bu tür davranışlar Türk futbolunu geri almakta ve futbol kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Fenerbahçe maçlarında hakem Halis Özkahya’nın genel tavrı ve yaklaşımı ne olursa olsun, takımımızın son maçında sahadaki rakip oyuncuların maç sırasında oyunu soğutmaya yönelik davranışlarına ve aldığı kararlara müdahale etmedi. / maçın kritik anlarında yapmadım,

VAR hakemi Alper Ulusoy’un maça dahil olup olmamasının tartışmalı pozisyonlarını spor kamuoyunun ve futbolda adalet bekleyenlerin takdirine bırakıyoruz.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Türkiye Futbol Federasyonu’nun gerek Fenerbahçe maçlarında gerekse rakiplerimizin maçlarında hakemler ve VAR hakemleri tarafından verilen/verilmeyen kararların ligin seyrini belirlemesine izin vermemesini ve Başta hakem atamaları olmak üzere saha içi ve saha dışındaki tüm kararlarda standart yaklaşım uygulanacaktır. “

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK