Sağlık Bakanlığından ABD’li ilaç firmasına soruşturma

Sağlık Bakanlığından ABD’li ilaç firmasına soruşturma

29
0
PAYLAŞ

Sağlık Bakanlığı'ndan ABD'li ilaç şirketine soruşturma

Sağlık Bakanlığı, ABD’li ilaç firmasının rüşvet iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı.

“>

ABD’li bir ilaç firmasının Türkiye’de Sağlık Bakanlığı bürokratlarına rüşvet verdiği iddiasıyla Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı. Eski Sağlık Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ, görev süreleri boyunca rüşvet iddialarıyla ilgili olarak geçen yıl Temmuz ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, idari soruşturma için Sağlık Bakanlığı’na başvurmuştu. Sağlık Bakanlığı, iddialarla ilgili idari soruşturma başlattı.

DHA’da yer alan habere göre, ABD’li Alexion İlaç firmasının Soliris markalı ilacı Türkiye’de Sağlık Bakanlığı yetkililerine satması için rüşvet verdiği iddialarıyla ilgili adli ve idari soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. Eski Sağlık Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ’ın kendi zamanlarında meydana gelen iddia edilen rüşvet iddiasını soruşturmasını istedi. Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun bu kapsamda soruşturma başlattığı ve soruşturmanın devam ettiği öğrenildi. Sağlık Bakanlığı, eski Bakan Müezzinoğlu’na soruşturmanın İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla devam ettiğini bildirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun geçen yıl açıkladığı raporda, ABD merkezli “Alexion Pharmaceuticals” adlı bir ilaç firmasının, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin yetkili makamlarına rüşvet verdiği iddia edilmişti. kendi markası ‘Soliris’ ilacı. Bunun üzerine dönemin Sağlık Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ, ABD’li ilaç firmasının rüşvet iddialarına ilişkin ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

RAPOR HAKKINDA HABER YAPAN BASIN KURUMLARININ TAKİP YOK

Her iki sağlık bakanının da suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, habere yer veren medya kuruluşlarına yönelik ‘iftira’ iddiasıyla soruşturma başlattı. Dosyanın İstanbul’a gönderilmesi nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe veren eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun avukatları, suç duyurusunda bulunulan dilekçelerin rüşvet iddialarının soruşturulmasına yönelik olduğunu ve şikayette bulunmadıklarını belirtti. Bu konuyla ilgili haber yapan medya kuruluşları. Bu dilekçe üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da kovuşturmaya yer olmadığına karar vererek konuyla ilgili haber yapan basın kuruluşları hakkında açılan soruşturmayı da kaldırdı. Raporda yer alan rüşvet iddialarıyla ilgili ayrı bir soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI ESKİ BAKANA SORDU

İdari soruşturma Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından yürütülür. Eski Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Teftiş Kurulu’na yazılı açıklama yaparak, rüşvet iddialarının soruşturulmasını istediğini ve iddialardan haberinin olmadığını ifade etti.

“>


;”>

  • sağlık Bakanlığı
  • rüşvet
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK