Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci: 100 hastadan 6’sı yanlış doktora gidiyor! Çözüm: ‘Neyim...

Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci: 100 hastadan 6’sı yanlış doktora gidiyor! Çözüm: ‘Neyim Var’

27
0
PAYLAŞ

Önce Sağlık Bakan Yardımcısı: 100 hastadan 6'sı yanlış doktora gidiyor!  Çözüm: 'Elimde Ne Var'

Sağlık Bakan Birinci Yardımcısı, Türkiye’de her 100 hastadan 6’sının hastanelerde yanlış branşlara başvurduğunu, “Bende Neler Var” uygulamasıyla bu sayıyı azaltacaklarını söyledi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Erken, hekimden hastaya herkesin tüm verilere ulaşabileceği bir sistem kurmaya çalıştıklarını, veriyle sağlığı yönetme kültürünü harekete geçirmek istediklerini söyledi. Sağlıkta dijitalleşme çalışmaları kapsamında büyük başarı yakalayan e-Nabız ve Hayat Eve Sığar (HES) uygulamalarının ardından yaklaşık 1.5 ay önce “Yenilikler” adlı yeni bir uygulamayı hayata geçirdiklerini hatırlatan Şuayip Erken, bu konuda yaptığı açıklamada şunları söyledi: Sistemde hastaların şikayetleri doğrultusunda hangi branşa başvurmaları gerektiği tavsiye edilmektedir. .

İlk olarak, Neyim Var uygulamasının yanlış şubeye gitme oranını ne kadar azaltacağını zamanın göstereceğini belirterek, “Normalde tüm dünyada ve Türkiye’de benzer rakamlar var. Her 100 kişiden 6’sı şubeye başvuruyor. yanlış şube.”

DÜNYADA DURUM AYNI

Dünyada buna benzer mobil uygulamaların olduğunu belirten İlker, “Biz o uygulamaları inceledik ama bunu yaparken e-Nabız’daki verilerden faydalanarak dünyanın kişiye özel raporlar üretmesini istedik. Temel çıkış noktamız şu oldu. : Kişiler yanlış şubeye gitmesinler, gereksiz yere ikinci adıma geçmesinler, aile hekimleri ile işlerini görsünler” dedi.


  • naber uygulama
  • a kadar
  • hastane
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK