Koronavirüsle karıştırılan Krup hastalığı nedir?

Koronavirüsle karıştırılan Krup hastalığı nedir?

32
0
PAYLAŞ

Krup koronavirüs ile karıştırılan nedir?

Son günlerde çocuklarda artan baş ve boğaz ağrısı, burun akıntısı, yüksek ateş ve öksürük belirtileri akla koronavirüsü getiriyor. Bu semptomları olanlar PCR testi için başvururken, negatif çıkanlar arasında sıklıkla krup teşhisi konur. Peki krup nedir?

“>

Çocuklarında korona virüs benzeri belirtiler gören aileler, onları ‘COVID-19’a yakalanır’ endişesiyle hastaneye götürüyor. PCR testi negatif çıkınca hem seviniyor hem de şaşırıyor. Ancak bir ihtimal daha var; Krup!

Hürriyet’te yer alan habere göre, bu hastalık, Delta-Delta Plus varyantlarının semptomlarıyla neredeyse aynıdır. Yaz aylarında maske, mesafe ve hijyen gibi kişisel tedbirlerin azaldığı, arttığı görüldü. Özellikle yüz yüze eğitimin yeniden başladığı bu günlerde daha sık karşılaşma ihtimali var.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hilal Kızıldağ Göktürk, krupun kışın daha sık görüldüğünü ancak daha sık karşılaşmaya başladıklarını doğrulayarak, “Geçen kış daha az görüştük. maske ile temas ve mesafe azaldı Yazın gelmesi ve kısıtlamaların gevşemesiyle biz de biraz rahatladık Temasların artmasıyla tekrar görmeye başladık Hızla yayılıyor ve klinikte sık sık görmeye başladık son zamanlarda.” o uyarır.

Peki Krup nedir? Koronavirüs ile bağlantısı var mı? Çocuğunuzda Krup, alerji veya Covid-19 olup olmadığını nasıl anlarsınız? Dr. Göktürk şöyle açıklıyor:

“KÖPEK HAVLAMASI GİBİ”

“Üst solunum yolu hastalıkları genellikle ateş, iştahsızlık, baş ağrısı ve boğaz ağrısı, kulakta tıkanıklık hissi, öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklığı, halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi şikayetlerle seyreder. Krup aslında bir üst solunum yoludur. koronavirüs gibi enfeksiyon ama ses telleri hemen hemen soğuk algınlığının devamı olarak cilt altında ödem şeklinde ortaya çıkar.Sonuç olarak nefes almada zorluk olur.Hastalığın en tipik semptomu Geceleri daha belirgin hale gelen havlama şeklinde boğuk öksürük, nefes darlığı Halk arasında ‘köpek öksürüğü’ olarak da adlandırılır.Gürültülü, kuru, durdurulamayan bir öksürüktür.Genellikle 3 yaş arası çocukları etkiler kreş, kreş, okul gibi kalabalık ortamlarda öpüşme, yakın pozisyonlarda konuşma, hapşırma, öksürme yoluyla ağız ve burundan havadaki damlacıklardaki virüsleri alarak kolayca bulaşır. st yaygın nedensel ajanlar parainfluenza virüsüdür.

“PCR TESTİ YAPIYORUZ”

“Normalde özel bir laboratuvar testi veya testi olmadan muayene ile Krup teşhisi koyardık ancak daha bulaşıcı ve daha kolay bulaşıcı olan Delta ile sayısı her geçen gün artan Delta Plus varyantının semptomları hemen hemen aynıdır. ; boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve öksürük Bu semptomlarla başvuran tüm hastalarımıza PCR testi yapıyoruz.Negatif ise krup tedavisine başlıyoruz.Soğuk buhar uygulamanızı, bol ılık sıvı içilmesini, verilmesini öneririz. hastalık şiddetli ise ateş düşürücü Hastalık şiddetli ise oksijen, kortikosteroid tedavileri Bu hastalık sıcağı sevmiyor! Bu nedenle ıhlamur ve adaçayı gibi bitki çaylarını önermiyoruz.Bunun yerine soğuk uygulamaları önerebilirim, bol dinlenme, bol sıvı alımı ve C vitamini takviyesi.Bu hastalık elbette Covid-19 kadar olmasa da bulaşıcıdır.Çocukları birbirinden uzak tutmak ve hijyene dikkat etmek çok önemlidir.Şüphelenmeyin o f böyle bir durum. Hastaysanız veya teşhis konmuşsa, özellikle böyle bir salgın sırasında çocuğu okula göndermemek daha iyidir.”

“GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞ”

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Çocuk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tana Aslan, okullarda kapalı-online eğitimin devam ettiği ve sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı dönemde viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının parmakla sayılamayacak kadar az olduğunu belirtti. “Çünkü o dönem maske-mesafe-hijyen önlemleri sıkı bir şekilde uygulanıyordu. Bronşiolit ve krup gibi viral solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle hastane başvurularında geçen yıla göre artış var. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte pandemi öncesi kadar sık ​​başka enfeksiyonlarla da karşılaşacağız” dedi.

BELİRTİLER KARIŞIK OLABİLİR

Prof. Dr. Aslan üst solunum yolu rahatsızlıklarının belirtileri; Ateş, öksürük, burun akıntısı gibi Covid-19’a benzediği için ebeveynlerin panik yapmaması gerektiğini hatırlatıyor ve şöyle devam ediyor: covid-19 ile karıştırılmış tabiki olabilir. üstelik yeni varyantlardan bahsediyoruz mesela DSÖ’nün izleme listesine giren ve son zamanlarda ön plana çıkan ‘Mu’ varyantı var. bu varyantların ne gibi belirtilere yol açacağı belli değil ne siz ne de bir başkası sizin için doğru bir teşhis koyamazsınız bu nedenle en ufak bir belirtide doktora başvurmalısınız ayrıca teşhis konulana kadar çocuğu okula göndermemenizde fayda var yapılmış.”

“>


;”>

  • krup hastalığı
  • krup nedir
  • krup belirtileri
  • koronavirüs
  • koronavirüs belirtileri
  • koronavirüsün ilk belirtileri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK