Koronavirüs araştırmasında dikkat çeken veri: Yılan zehri gibi işliyor

Koronavirüs araştırmasında dikkat çeken veri: Yılan zehri gibi işliyor

38
0
PAYLAŞ

Koronavirüs araştırmasında dikkat çeken veriler: Yılan zehiri gibi çalışıyor

ABD’de Arizona Üniversitesi’nde yürütülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) araştırmasında ilginç verilere rastlandı. Araştırmada, Kovid-19’a yakalanan kişilerde hastalığın ağırlaşmasına neden olan ve genetik olarak çıngıraklı yılan zehirindeki bir enzime benzeyen yeni bir enzim keşfedildi.

“>

ABD’deki Stony Brook Üniversitesi Hastanesi ve Wake Forest Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, Arizona Üniversitesi ile ortak yürüttükleri yeni tip koronavirüs (Kovid-19) araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmada, çıngıraklı yılan zehirindekine benzer bir enzim keşfedildi ve bu da koronavirüsün ağır bir şekilde geçmesine neden oldu.

Euronews’te yer alan habere göre, Journal of Clinical Investigation’da yayınlanan çalışmanın kıdemli yazarlarından Dr Floyd (Ski) Chilton, durumu bir çan eğrisine benzetiyor ve hastalığa karşı direnç arttıkça virüse karşı toleransa dönüştüğüne dikkat çekiyor.

Chilton durumu şöyle açıkladı:

“Bu enzim virüsü öldürmeye çalışıyor ama bir noktadan sonra o kadar çok miktarda salınıyor ki işler kötüye gitmeye başlıyor, hastanın zar hücrelerini yok ediyor. Ve bu şekilde organ yetmezliğine ve ölüme neden oluyor.”

KAN DEĞERLERİNİN ANALİZİNDE TESPİT EDİLMİŞTİR

Araştırmanın ortak yazarı Prof. Maurizio Del Poeta, araştırmanın, Dr Chilton’ın hastalığın seyrine katkıda bulunabilecek faktörleri tanımlamasından sonra hastalardan alınan kan örneklerindeki lipidleri ve metabolitleri analiz etmeye başladığını belirtiyor.

Araştırma ekibi binlerce hastanın verilerini inceler ve ekip geleneksel olarak hastaların lipid ve metabolit değerlerinin yanı sıra yaş, vücut kitle indeksi ve önceden var olan koşullar gibi risk faktörlerine odaklanır.

Arizona Üniversitesi’nden Yardımcı Doçent Dr. Justin Snider, bu çalışma ile hastalığa yenik düşen hastaların metabolitlerinde benzerlik bulduklarını belirterek, ortaya çıkan metabolitlerin hücrede bir enerji bozukluğunu ortaya çıkardığını ve beklenmedik şekilde yüksek olduğunu kaydetti. sPLA2-11A enziminin dozları.

Analizlerde sağlıklı bir insanda bu enzim oranı mililitrede yaklaşık yarım nanogram iken ağır Covid-19 hastalarının yüzde 63’ünde bu oran 10 nanogramın üzerine çıkıyor. Araştırmacılar, özellikle Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerde enzim oranının çok yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

ENZİM, RATTLE SNAKE VENT’DEKİ BİR ENZİM GİBİDİR

Wake Forest School of Medicine’den araştırmacılara göre, “bozucu” olarak adlandırdıkları enzim, sepsis gibi şiddetli inflamasyon durumlarında veya hemorajik ve kardiyojenik şok gibi durumlarda sıklıkla görülen bir etki yaratıyor.

Önceki araştırmalar, enzimin genetik olarak çıngıraklı yılan zehirindeki anahtar bir enzime çok benzediğini ortaya çıkarmıştı.

Bilim insanları, bu enzimin de uzun süreli Kovid’e neden olup olmadığı konusunda araştırmalar yürütüyor.

“>


;”>

  • koronavirüs
  • enzim
  • kovid-19
  • çıngıraklı yılan
  • zehir
  • Arizona Üniversitesi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK