Kanser tedavisinde umut ışığı olacak… Porsuk ağacında tespit edildi

Kanser tedavisinde umut ışığı olacak… Porsuk ağacında tespit edildi

71
0
PAYLAŞ

Kanser tedavisinde umut ışığı olacak... Porsuk ağacında tespit edildi

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyelerinin yaptığı araştırmada, porsuk ağacında kanser hücrelerini azaltan ve yok eden Taxol’e çok miktarda rastlandı.

Bartın Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, nesli tükenmekte olan 17 farklı porsuk ağacı popülasyonu üzerinde yaptıkları deneylerde, bol miktarda güçlü antikanser bileşik Taxol tespit etti.

AA’nın haberine göre, Orman Fakültesi Silvikültür Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Halil Barış Özel ve Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü, Dr. Mesut Tandoğan’ın yürüttüğü araştırmada kanser tedavisinde umut ışığı olacak önemli sonuçlara ulaşıldı.

Prof. Dr. Özel, gazetecilere, proje kapsamında Batı Karadeniz ve Marmara Bölgelerinde 17 popülasyondan deneme alanları belirlediklerini söyledi.

Özel, 4 yıl boyunca birçok bölgede yapılan gözlem ve ölçümler sonucunda biyotik ve abiyotik faktörlerin etkisiyle uzun vadede oluşan bu ağaç türlerinin meşcere özellikleri ve profillerinin ortaya çıkarıldığını açıkladı.

“Sadece porsuk ağacının yaprakları üzerinde yaptığımız deneylerde elde edilen bileşik, yumurtalık, meme, prostat ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisinde tek başına veya diğer kemoterapötik bileşiklerle birlikte kullanıldığında kanser hücrelerini küçülterek yok ediyor. Buradaki ağaçlardan yaprak örnekleri alındı ​​ve en etkili laboratuvar yöntemleriyle içlerindeki bileşikler belirlendi.”

En yüksek Taxol içeriğinin Bartın-Gölderesi, Düzce-Yığılca-Kurtkayası, İnebolu-Karagöl ve Karabük-Yenice-Kızılkaya popülasyonlarında bulunduğuna işaret eden Özel, “Bu şekilde Taxus materyallerinden elde edilen veriler, Türkiye’de yeterli Taksol içeriğine sahip baccata L. popülasyonu. Bu bileşiğin ormanlara zarar vermeden sentezi ve doku kültürü için yapılacak çalışmalara katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“GEN GRUPLARI OLUŞTURULARAK TİP VE TAKSOL ÜRETİMİNİN DEVAMLILIĞI SAĞLANMALIDIR”

Özel, özellikle bu tür hastalıklar için kullanılan ilaçlarda Türkiye’nin dışa bağımlılığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Ülkemizin ilaçta dışa bağımlılığı göz önüne alındığında, gelecekte değerli ilaç hammaddelerinin üretimi için doğal kaynaklarımızı araştırmak, bu yerli kaynakları kullanarak hammadde elde etmek ve üretmek, yeni ilaç moleküllerinin geliştirilmesinden daha ulaşılabilir bir hedeftir. ilaç endüstrisinin hammadde ihtiyacını karşılamak ve doğal porsuk kaynaklarının sürdürülebilirliğini korumak için kalıcı bir hedeftir.Çalışmalara ihtiyaç vardır.Bu noktada gen gruplarının oluşturulması ve korunması için bu alanda kalıcı çözümler üretilmesi gerekmektedir. bu nesli tükenmekte olan ağaçlar ve bu ilaç bileşiğini elde etmek için.”


  • Porsuk Ağacı
  • kanser hücresi
  • ilaç
  • Bartın Üniversitesi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK