Bilim kurulu üyesi uyardı: Omikron geldi, vakalar artacak

Bilim kurulu üyesi uyardı: Omikron geldi, vakalar artacak

33
0
PAYLAŞ

Bilim kurulu üyesi uyardı: Omikron geldi, vakalar artacak

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye’de Omikron varyantı görüldükten sonra vakaların artacağını söyledi. Şener, aşıların artırılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de 6 kişide Omicron varyantı görüldü. Deltadan çok daha bulaşıcı olduğu düşünülen yeni varyantın belirtileri de farklı değil. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener vakaların hızla artacağını belirterek aşının önemine vurgu yaptı.

Prof. Alper Şener, daha hızlı yayılan yeni varyantın yayılmasındaki son durumu TRT Haber’de değerlendirdi. Prof. Omikron varyantının aşısız kişileri nasıl etkileyeceğinin tam olarak bilinmediğini belirten Dr. Şener, şunları kaydetti:

HIZLI ARTACAK

“Salgınla mücadelede pozitif vaka sayısının artacağını söyleyebiliriz. Çünkü şimdiye kadar Omicron varyantının görüldüğü ülkelerde vakalar arttı. Hastaneye yatış, ölüm ve yoğun bakımda ciddi bir artış var. bu ülkelerde görülmedi. Bu bir bakıma iyi ama bu durumun görüldüğü vakalar genellikle aşılı yani aşısız oluyor. Omicron varyantının insanları nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor.”

AŞILAR HALA ETKİLİ

Aşının etkisinin altını çizen Prof. Dr. Şener, mRNA aşılarının ürettiği antikorun Omikron’a karşı da etkili olduğunu belirterek, “Laboratuvar araştırmalarına göre mRNA aşılarına göre aşılı bireylerden alınan antikor ve Omicron varyantı aşılanmış. Sonuç olarak, bu antikorların virüs üzerinde azaltıcı bir etkisi oldu.”

ÖLÜM VE YOĞUN BAKIM ORANLARI DA YÜKSELEBİLİR

Artık bireysel bağışıklığın hedeflenmesi gerektiğini söyleyen Şener, yeni varyanta karşı katı önlemler alınmaması konusunda uyardı: “Sürü bağışıklığı hedefi artık bireysel bağışıklığa evrilmiş görünüyor. Artık insanların bireysel korunmalarına bakmaları gerekiyor. Omicron varyantı bulaşıcıdır. hızlı ama hafif seyrediyor ve ölüm oranları düşük sayılmamalı, vaka sayısı arttıkça ölüm ve yoğun bakım oranları da artacak.”

AVRUPA’DA 582 VAKA VAR, HENÜZ ÖLÜM YOK

Avrupa Birliği Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), AB ülkeleri arasında Omikron varyant verilerini paylaştı. AB ülkelerinde toplam 582 Omicron vakasının olduğu ve henüz Omicron’a bağlı ölüm olmadığı belirtildi. ECDC ayrıca, hayatta kalanların Omicron’a karşı daha dirençli olduğuna dair işaretler tespit ettiğini de kaydetti. ECDC, “Ancak, tam aşılamadan önce enfekte bireylerden alınan serumla virüs inaktivasyonunun bu varyanta karşı etkili olmaya devam ettiğine dair göstergeler de var” dedi.

62 ÜLKEDE 2.382 KİŞİ

AB dışındaki 41 ülkede 1800 doğrulanmış vaka bildirdi. Bu ülkeler şu şekilde sıralandı; “Arjantin, Avustralya, Bermuda (Birleşik Krallık), Botsvana, Brezilya, Kanada, Şili, Küba, Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Fiji, Gana, Hindistan, İsrail, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Malavi, Malezya, Maldivler, Meksika , Namibya , Nepal, Nijerya, Rusya, Suudi Arabistan, Senegal, Sierra Leone, Singapur, Güney Afrika, Güney Kore, Sri Lanka, İsviçre, Tayland, Tunus, Uganda, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Zambiya ve Zimbabve It Dünya genelinde 62 ülkede 2.382 Omicron vakasının rapor edildiği vurgulandı.


  • bilim kurulu üyesi
  • aşı
  • omikron varyantı
  • sağlık
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK