ABD’den yeni Kovid-19 aşısı… Isıya dayanıklı ve ucuz

ABD’den yeni Kovid-19 aşısı… Isıya dayanıklı ve ucuz

26
0
PAYLAŞ

ABD'den yeni Kovid-19 aşısı... Isıya dayanıklı ve ucuz

ABD’deki bilim insanları Kovid-19 aşılarında önemli bir yenilik yaptı. Geliştirilen yeni aşı adayı, bitkilerden ve bakterilerden elde edilen ısıya dayanıklı virüslerden yapıldı.

ABD’deki San Diego Üniversitesi’ndeki bilim insanları, yeni bir Kovid-19 aşı adayı geliştirdi. Bu oda sıcaklığında etkisini kaybetmeyen ısıya dayanıklı bu aşı adayının bileşenlerinin bitkilerden veya bakterilerden elde edilen virüsler olduğu belirtildi.

DHA’nın haberine göre, ABD’nin California eyaletindeki San Diego Üniversitesi’nden bilim insanları, soğukta tutulması gerekmeyen yeni Kovid-19 aşı adayları geliştirmede ilk aşamada olduklarını açıkladı. İncelenen aşı adaylarının farelerde Kovid-19’a karşı yüksek düzeyde nötralize edici antikor üretimini tetiklediği belirtildi. Bu aşıların insanlarda güvenli ve etkili olduğu kanıtlanırsa, uzak bölgeler veya mali açıdan yetersiz topluluklar dahil olmak üzere küresel aşı dağıtımında önemli bir rol oynayabilirler.

Halen geliştirilmekte olan aşılarla ilgili olarak, San Diego Üniversitesi Jacobs Mühendislik Okulu’nda Nano-immüno Mühendisliği Merkezi Direktörü Nicole Steinmetz şunları söyledi: “Aşı teknolojimizin heyecan verici yanı, ısıya dayanıklı olmasıdır, bu nedenle düşük sıcaklıklı dondurucuları yükseltin veya yanlarında kamyonlar gezdirin. Aşılar, bulunmadığı yerlere kolayca ulaşabilir” dedi.

ÜRETİMİ ÇOK KOLAY VE UCUZ OLABİLİR

Konuyla ilgilenen bilim insanları, aşının büyük bir avantajı olarak bitki virüsü ve bakteriyofaj nano partiküllerinin yüksek sıcaklıklarda son derece kararlı olduğunun altını çizdi. Sonuç olarak aşıların soğuk bir ortamda muhafaza edilmesine gerek kalmadan saklanabileceği ve tedarik edilebileceği belirtildi.

Araştırmacılar, söz konusu çalışmanın amacının Kovid-19 aşılarını insanlar için daha erişilebilir hale getirmek olduğunu belirtti. San Diego Üniversitesi Jacobs Mühendislik Okulu’nda nanomühendislik profesörü Jon Pokorski, “En savunmasız insanların evlerini terk edip onları riske atmak yerine posta kutularına mikro yapışkan iğneler göndermeyi hayal edin” dedi. Pokorski’nin ekibi, mikro iğneli yapıştırıcılar ve implant teknolojisi geliştirmişti.


  • ısıya dayanıklı
  • koronavirüs
  • kovid-19
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK