RTÜK’ten Konuşanlar, Netflix ve Yasak Elma’ya yaptırım! İdari para cezası uygulandı

RTÜK’ten Konuşanlar, Netflix ve Yasak Elma’ya yaptırım! İdari para cezası uygulandı

27
0
PAYLAŞ

RTÜK'ten Konuşmacılara, Netflix'e ve Yasak Elma'ya Yaptırım!  İdari para cezası verildi

RTÜK, Exxen’de yayınlanan Hasan Can Kaya’nın sunduğu ‘Hoparlörler’ programında cinsiyetçi unsurlar içeren çok sayıda küfür ve argonun televizyon ekranlarına yansıtılmasını yayın ilkelerine aykırı buldu. Yasak Elma dizisini de yakından markalaştıran RTÜK, cezai işlem başlattı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), argo ve küfürlü ifadelerin kullanıldığı ‘Hoparlörler’ programından dolayı dijital içerik platformu Exxen’e idari para cezası ve katalogdan çıkarma yaptırımı uyguladı.

RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, kamuoyunda tartışma yaratan ve tepkiyle karşılanan Exxen’in ‘Konuşmacılar’ programı RTÜK toplantısında ele alındı. Programda mizahı aşan kaba ifadelerin ve bir yapımda konuşulmayacak söylemlerin bulunduğunu tespit eden RTÜK, argo ve küfür içeren çok sayıda küfür ve argo ifadenin yansıtılmasının yayın ilkelerine aykırı olduğu sonucuna vardı. Türk toplumunun temeli olan ve ekranlarda cinsiyetçi öğeler barındıran aile üyeleri.

Kitle iletişim araçlarında sıkça duyulan argo/küfür kullanımının zamanla bireyler tarafından hafife alınabileceği ve meşrulaştırılabileceği sonucuna varan Üst Kurul üyeleri, 6112 Sayılı Kanunda belirtilen, ‘ Yayın hizmetleri toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve aileyi koruma ilkesine aykırı olamaz.’ ve ‘Türkçenin özelliklerini ve kurallarını bozmadan doğru, güzel ve anlaşılır bir şekilde kullanılmasını sağlamalı; dilin kaba, kaba ve argo kullanımına izin verilemez.’ Hükümlerine aykırı davranıldığı gerekçesiyle idari para cezası ve katalogdan çıkarma yaptırımı uyguladı.

NETFLIX’E PARA CEZASI

Lisans süreçleri biten dijital platformların denetimini hızlandıran RTÜK, son toplantısında Netflix’te yayınlanan İspanyol yapımı bir filmi de ele aldı. Söz konusu filmin eşcinsellik, ensest ve çift takasının yoğun olarak işlendiği bir kurgu üzerine kurulduğunu belirleyen Üst Kurul, bu durumun ahlaki değerlere aykırı olduğunu ve bu durumun ahlaki değerlere aykırı olduğunu düşünerek idari para cezası ve katalogdan kaldırma cezası verdi. toplumun genel ahlakı.

FOX’A ‘YASAK ELMA’ YAPTIRIMI

FOX’ta yayınlanan ‘Yasak Elma’ dizisiyle ilgili bilirkişi raporu da Üst Kurul’un masasındaydı. “Birbirinin evine girip çıkan iki iyi arkadaş var, biri diğerinin kocasıyla… Hayır, sanki dünyada ilk kezmiş gibi konuşuluyor.” Bugün herkes yapıyor’, ‘Ayrıca herkes bana ‘hanım’ diyor ama karşımdaki adam ne ailesini ne de karısını düşünmüyor’ ayrıntılı olarak incelendi. Yasadışı ilişkiler ‘eğlence’ adı altında masumca gösterilmekte, olumsuz bir toplumsal kavram olan ‘metres’ kelimesinin normalleştirilmesi, hatta çocuklu bir sahnede kullanılması, aile kavramı hakkında olumsuz şakalar yapılması, aldatılan kadın küçük düşürüldüğü, Türk toplumunun genel ahlak anlayışı ve milli-manevi değerleriyle bağdaşmayan çeşitli ifadelerin izleyicilere aktarıldığını belirleyen RTÜK, dizide aile kavramının kapsadığı değerlerin aşındırıldığına karar verdi ve aile bireylerinin birbirlerine karşı olumsuz davranışlarının toplum tarafından hafife alındığını ve topluma zarar verdiğini ve yayıncıya idari para cezası verilmesini istedi.


  • görev
  • exxen
  • hoparlörler
  • dergi
  • netflix
  • hasan can kaya
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK