Nicole Rona’dan Banu Alkan’a tazminat davası

Nicole Rona’dan Banu Alkan’a tazminat davası

40
0
PAYLAŞ

Nicole Rona, Banu Alkan'a tazminat davası açtı

Nicole Rona, Banu Alkan’ın seslendirdiği “Beyaz Orkide” adlı şarkının korosunun kendisine ait olduğunu iddia ederek dava açtı. Rona, Afrodit’e 75 bin TL tazminat davası açtı.

Şarkıcı Nicole Rona, Banu Alkan’ın “Beyaz Orkide” adlı şarkısındaki korodaki sesin kendisine ait olduğunu iddia etti. Şarkının koro kısmını Banu Alkan’ın çaldığını iddia eden Rona, sesini izinsiz kullandığını iddia ederek Alkan’a 75 bin TL tazminat davası açtı.

Şarkıcı Nicole Rona, avukatı İlyas Geyik aracılığıyla izin ve onayı olmadan sesini kullandığını iddia eden Banu Alkan hakkında Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne tecavüzün iptali ve tecavüzün durdurulması için dava açtı. tecavüz. Davada Rona’nın ses sanatçısı olduğu ve yaklaşık 9 yıl önce stüdyoda pilot okuma yani deneme sesli okuma yaptığı kaydedildi. Bu sesli okumanın Rona’nın bilgisi ve onayı olmadan kaydedildiği, Banu Alkan’ın bu sesli okumayı “Beyaz Orkide” adlı şarkısının koro kısmında onayı olmadan kullandığı iddia edildi.

“KENDİ SESİ GİBİ BAŞLADI”

Banu Alkan’ın şarkıyı 4 yıldan fazla bir süre kendi eseri olarak kullandığı ve maddi kazanç sağladığının açıklandığı dilekçede, Alkan’ın korosunun ve Nicole Rona’nın sesinin özel okuma bölümünün izinsiz olarak kullanıldığı iddia edildi. kendi sesiydi ve onu tekrar çaldı. Nicole Rona’nın bu konuyu öğrenmesi üzerine noter aracılığıyla Alkan’a ihtar gönderdiği ve savcılığa suç duyurusunda bulunduğu, bununla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Söz konusu soruşturma dosyasına gelen bilirkişi raporunda, nakaratta müvekkilin sesinin kullanıldığı tespit edildi. Banu Alkan’ın Nicole Rona karşısında haksız avantaj elde etmeye devam ettiği iddia edilen dilekçede, toplam 75 bin TL, 25 bin TL maddi, 50 bin TL manevi tazminat talep edildi.


  • Nicole Rona
  • banu alkan
  • dergi
  • tazminat
  • durum
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK