Yozgat’ta heyecanlandıran gelişme! 3 bin 500 yıllık mozaik bulundu

Yozgat’ta heyecanlandıran gelişme! 3 bin 500 yıllık mozaik bulundu

24
0
PAYLAŞ

Yozgat'ta heyecanlandıran gelişme!  3 bin 500 yıllık mozaik bulundu

Yozgat’ta 3500 yıllık mozaik bulundu. Yozgat Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi, “Bilimsel çalışmalarda bulunan mozaiğin dünya tarihindeki ilk mozaik olduğu tespit edilmiştir.” dedi. dedim.

Yozgat’ta 2008 yılında yüzey araştırmalarına başlanan ve 2012 yılında kazı çalışmalarına başlanan Uşaklı Höyük’te 3×7 metre boyutlarında 3147 taştan oluşan mozaik bulundu.

Kazı alanında inceleme yapan Yozgat Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi, gazetecilere verdiği demeçte, Uşaklı Höyük’teki kazıların Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İtalya Pisa Üniversitesi ve Bozok Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütüldüğünü söyledi.

Kazılarda 3 bin 500 yıllık bir mozaiğin bulunduğunu belirten Çiftçi, “Bilimsel çalışmalarda bulunan mozaiğin dünya tarihindeki ilk mozaik olduğu belirlendi. İlk mozaik olması Çok ilkel bir yapıya sahip olduğu için mozaiğin yapısından da anlaşılıyor. Burayı turizme kazandırmayı planlıyoruz.” dedim.

Pisa Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Anacleto D’agostino da buldukları mozaiğin MÖ 1500 yılına ait olduğunu belirtti.

Mozaiğin dünyanın en eskisi olduğunu vurgulayan D’agostino, “Hitit dönemine ait yapıyı birleştiriyor. Yunanistan’da da benzer mozaikler biliyoruz ama buradaki mozaiğin oradan daha eski olduğunu düşünüyoruz.” dedi.


  • Uşaklı Höyük mozaik çalışması
  • 3500 yıllık mozaik
  • Uşaklı Höyük kazıları
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK