Yangınlardan zarar gören yerlerde yaralar sarılıyor… Bakan Kurum projeleri paylaştı

Yangınlardan zarar gören yerlerde yaralar sarılıyor… Bakan Kurum projeleri paylaştı

33
0
PAYLAŞ

Yangınlardan zarar gören yerlerde yaralar iyileşiyor... Bakan Kurumsal projeleri paylaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya’da çıkan orman yangınlarının ardından yürütülen çalışmaları anlattı. Bakan Kurum, “Tasarladığımız 1.305 konut ve 600 ahırı en geç 1 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Yer teslimlerinin ardından 1.100 konut ve 600 ahırın yapımına başladık.” dedim.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, orman yangınları nedeniyle Antalya ve Muğla’da 2 bin 516 bağımsız birimin acil olarak hasar gördüğünü ve yıkıldığını, 1100 binanın yıkım çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

AA’nın raporuna göreAntalya’nın Manavgat ilçesindeki Gençlik Merkezi’nde düzenlenen koordinasyon toplantısında Kurum, 28 Temmuz’da Manavgat’ta başlayıp Akseki’de çıkan ve kontrol altına alınabilecek orman yangınlarının ardından bölgede yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı. sonra.

Yaklaşık bir ay sonra yeniden bölgede bulunduğuna işaret eden Kurum, yangın sürecinde ilgili kurumlarla birlikte bölgede görev aldıklarını ve ihtiyaçların bir an önce karşılanması için çalıştıklarını açıkladı. Bakanlık olarak hasar tespit çalışmalarını hızla tamamladıklarını kaydeden Kurum, “Antalya ve Muğla’da 2.516 bağımsız birimin acil olarak hasar gördüğünü ve yıkıldığını tespit ettik. Şu ana kadar Antalya ve Muğla’da 1100 binanın yıkımını tamamladık. Muğla.” dedim.

Evleri tamamen yanan vatandaşları bırakmadıklarını, 50 bin liraya kadar mal ve kira yardımı yaptıklarına dikkati çeken Kurum, “1305 konut ve 600 ahır projelendirildi, 1100 konut ve 600 ahırın da ihalesi yapıldı. ” dedi.

İller Bankası aracılığıyla altyapı ile ilgili hasar tespit çalışmalarını titizlikle tamamladıklarına işaret eden Kurum, köylerde su ve kanalizasyon başta olmak üzere tüm altyapı çalışmalarını tamamladıklarını söyledi.

Yangın nedeniyle doğada yaşayan canlıların da zarar gördüğünü, karınca, kaplumbağa, keçi ve böceklerin etkilendiğini ve yuvaların tahrip olduğunu belirten Kurum, “Genel olarak sürüngenler, böcekler ve fauna ile ilgili tespitlerimizi yapıyoruz. Nesli tükenmekte olan 52 tür için tohum toplama çalışmalarımız titizlikle devam ediyor.” ifadeleri kullandı.

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, Belenobası, Saraçlı, Değirmenli, Güzelyalı, Hocalı, Tepeköy, Ahmetler, Gebece, Bucak, Şeyhler, Oymapınar, Iğrışlar için grup içme suyu iletim ve şebeke hatlarının yapımı için 50 milyon dolar harcandığını belirtti. ve Manavgat’ın Merzevi ilçeleri. Maddi desteğin sağlandığını söyledi.

Alanya’nın Oba, Tosmur, Mahmutlar, Kestel, Kargıcak, Türkler, Konaklı mahallelerinde grup içme suyu iletim, şebeke ve arıtma tesisi projelerine düşük faizli ve uzun vadeli geri ödemelerle 50 milyon liralık finansman desteği sağladıklarına dikkati çekerek, Kurum, bu proje ile 21 mahallenin su sorununun tamamen çözüleceğini söyledi.

“İLK ANDA ÇALIŞMAYA BAŞLADIK”

Yangından etkilenen tüm mahallelerde evlere tek tek girdiklerini belirten kurum, “Evini, ahırını, geçimini, bahçesini kaybeden tüm vatandaşlarımızla görüştük. Bir kısmı rahatsız edilse de” dedik. Hızımızla vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için 7/24 sahada aktif olarak çalıştık.” dedi.

Hasar tespit çalışmalarının hemen ardından inşaat çalışmalarına başladıklarına dikkati çeken Kurum, yerel mimariye uygun olarak ahır, ambar, cami ve okulların bulunduğu evleri kendi yerlerine inşa etmeye başladıklarını belirtti.

“KONUTLARIMIZI 1 YILDAN DAHA KÜÇÜK BİR ZAMANDA TESLİM EDECEĞİZ”

Evlerin cami, depo, ahır ve sosyal donatılarının aynı anda yapıldığını anlatan Kurum, şunları kaydetti:

“Söz verdiğimiz gibi, söz verdiğimiz gibi bir yıldan az bir sürede tüm evlerimizi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Tıpkı evleri hasar gören veya yıkılan vatandaşlarımıza ucuzluk ve uzun vadeli ödeme gibi her türlü ödeme imkanlarını sağladığımız gibi. deprem ve selde de Antalya ve Muğla’daki afet bölgelerinde aynısını yapacağız.Yüzde 40-50 indirim yapılacak.Vatandaşlarımız ortaya çıkan tutarı ilk iki ödemesiz 18 yılda ödeyebilecek. Ödemeler faizsiz olacak ve eşit taksitlerle geri ödenecek.”

Kurum, devletin ve milletin duruşuyla birçok zorluğun ve büyük felaketin aşıldığını, bugünkü zor dönemin de birlikte aşılacağını ifade etti.

“BÖLGEDE EKOLOJİK DÖNÜŞÜM İÇİN ARAŞTIRMALAR DEVAM EDİYOR”

Ekolojik dönüşüm ve rehabilitasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Kurum, doğayı eski güzel, sağlıklı ve doğal haline döndürmenin çevreci, doğa dostu ve ekolojik dönüşüm çalışmaları ile mümkün olacağını söyledi.

Hayvan haklarının tartışmasız çok değerli olduğunu vurgulayan Kurum, şöyle devam etti:

“Doğal yaşamı canlandırmak ve canlılarımızı alışık oldukları yaşama döndürmek için de adımlar attık. Bu noktada Tarım ve Orman Bakanlığımız her yerde yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına devam ediyor. sadece ülkemizin bir noktasında değil, 81 ilimizde de ekolojik dönüşüm.400’e yakın milli bahçemiz, ekolojik koridorlarımız ve doğal alanlarımızla ülkemizdeki kişi başına düşen yeşil alan miktarını her geçen gün artırıyoruz. sınırları genişlettik, şehirlerimiz için nefes alan alanlar yarattık.”

Kurum, yangında zarar gören doğanın yeşil rengine kavuştuğunu, kuşların, karıncaların ve sürüngenlerin yeniden yuvalarını yapmaya başladığını belirtti. Bilim kurulunun 31 istasyondan çıkan yangından etkilenen özel çevre koruma bölgelerini de incelemeye devam ettiğini kaydeden Kurum, 370 ağacın çevre ve çap ölçümleri, kozalak sayıları ve kül ölçümlerinin devam ettiğini söyledi.

Denizlerin ve deniz canlılarının diğer vahşi hayvanlar kadar değerli olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, şunları söyledi:

“Yangın sonrası kül ve atıklar denize ulaşabiliyor ve yağan yağmurla birlikte birçok atık denizi kirletebiliyor. Yangından kaynaklanan deniz kirliliğini şu ana kadar tespit etmemiş olsak da bakanlık olarak buna karşı gerekli önlemleri aldık. Antalya’mızda yangın nedeniyle oluşabilecek deniz kirliliği her ihtimale karşı.”


  • Çevre ve Şehircilik Bakanı
  • Murat Kurumu
  • Antalya
  • ateş
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK