Türkiye’den AB’ye tepki: Stratejik körlükten vazgeçmeye davet ediyoruz

Türkiye’den AB’ye tepki: Stratejik körlükten vazgeçmeye davet ediyoruz

61
0
PAYLAŞ

Türkiye'nin AB'ye tepkisi: Sizi stratejik körlüğü terk etmeye davet ediyoruz

AB genişleme kararlarının Türkiye ile ilgili bölümlerine Türkiye’den tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “AB’yi bu stratejik körlükten vazgeçmeye davet ediyoruz.” açıklamalara yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Genel İşler Konseyi tarafından kabul edilen genişleme kararlarının, AB’nin genişlemeye stratejik bir perspektiften değil, üyelik dayanışması çerçevesinde yaklaştığını bir kez daha gösterdiğini ve kararların, AB’nin “genişlemeye stratejik bir perspektiften değil, üyelik dayanışması çerçevesinde yaklaştığını” gösterdiğini belirtti. Türkiye-AB ilişkilerine katkı sağlamakta ve Avrupa’nın genel çıkarlarına hizmet etmemektedir. olumlu ve yapıcı bir gündem oluşturma hedefine yaklaşmadığını bildirdi.

AA’nın haberine göre, Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB’nin Türkiye ile ilgili genişleme kararlarının bazı bölümlerinde Türkiye’nin AB ile üyelik müzakereleri yürüttüğünün göz ardı edildiği, Türkiye’nin barış, istikrar ve refah açısından önemi vurgulandı. hem AB’de hem de bölgede reddedilmekte ve hatta yanlış tanıtılmaktadır. .

Açıklamada, “AB’nin bazı üye devletlerin dar görüşlü ve bencil çıkarlarını kullanmasının yeni bir örneği olan bu kararlar Türkiye-AB ilişkilerine herhangi bir katkı sağlamamakta, Avrupa’nın genel çıkarlarına hizmet etmemektedir. olumlu ve yapıcı bir gündem oluşturma hedefine bizi yaklaştırıyor. Bu kararları alırken bir ilke ve değerler dizisi olarak değil, pazarlıklara dayalı bir çıkar grubu olarak hareket ettiğini hayretle izliyoruz.” ifadesi yer aldı.

“KIBRIS SORUNUNA YAPICI BİR KATKI YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Söz konusu kararların Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorununa ilişkin bölümlerinin “gerçekten kopuk, tek taraflı, tutarsız ve Yunan-Yunan ikilisinin maksimalist tavrını yansıttığına” dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kararlarda Kıbrıslı Türkler bir kez daha yok sayılmakta, Yunanistan ve GKRY’nin Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıran ve sonunda yeniden canlanan tek taraflı faaliyetleri de görmezden gelinmektedir. Yeter ki bu tutum bu kadar. AB’nin devam etmesi halinde Kıbrıs sorununa yapıcı bir katkıda bulunmak mümkündür.Bu vesileyle AB’yi Ada’daki gerçekleri bir kez daha görmeye, Kıbrıslı Türkleri ve onların kazanılmış haklarını yok sayma politikasına son vermeye davet ediyoruz. “

Türkiye’nin AB ile ilişkilerini üyelik perspektifi temelinde somut ve pozitif bir gündem temelinde geliştirme iradesine sahip olduğuna işaret edilerek, “Gerçekten kopuk bu politikaların ideolojik çerçeve içinde yaratıldığı vurgulandı. ve üyelik dayanışması” Türkiye-AB ilişkilerine fayda sağlamayacaktır.

Açıklamada, AB’nin bu stratejik körlüğü terk etmeye davet edildiği belirtildi.

14 Aralık’taki toplantının ardından yayınlanan nihai açıklamada AB, Türkiye’nin Maraş’la ilgili “tek taraflı eylemlerini” kınadı, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına “tam saygı gösterilmesi” gerektiğini bildirdi ve Maraş’ta Ekim 2020’den bu yana atılan tüm adımların “tam saygı” gösterilmesi gerektiğini belirtti. iadesini talep etti.


  • hindi
  • reaksiyon
  • Dışişleri Bakanlığı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK