Türkiye ve Azerbaycan’dan yeni yol haritası

Türkiye ve Azerbaycan’dan yeni yol haritası

67
0
PAYLAŞ

Türkiye ve Azerbaycan'dan yeni yol haritası

Türk ve Azerbaycan makamları, sağlık sistemlerini uyumlu hale getirmek için bir yol haritası hazırlamak üzere Ankara’da bir araya geldi. Görüşmede iki ülkenin ortak üniversite kurması gündeme geldi.

“>

Azerbaycan Tıbbi Bölge Birimleri Yönetim Derneği (TABİB) Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ramin Bayramlı, sağlık sistemlerinin uyumlaştırılması için bir yol haritası hazırlamak üzere Türkiye’de bir dizi toplantı gerçekleştirdi.

AA’nın haberine göre, Bayramlı, başta Sağlık Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay ile görüştü.

Görüşmede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede işbirliği, Azerbaycan sağlık sisteminin ve insan kaynaklarının geliştirilmesinde Türkiye Sağlık Bakanlığı ile yakın işbirliği ve ortak çalışmalar için gerekli yasal zeminin hazırlanması ele alındı. bilimsel araştırmalar tartışıldı.

Bayramlı ve Tolunay, aşı üretimi ve bilgi alışverişi alanında işbirliğinin daha da hızlandırılması, zorunlu sağlık sigortası alanında Türkiye deneyiminin uygulanması ve Azerbaycan’da sağlık sektörünün finanse edilmesi ve sağlık sistemlerinin uyumlaştırılması ve geliştirilmesi için bir yol haritası hazırlanması konularında fikir alışverişinde bulundu. iki ülkeden.

Ramin Bayramlı, Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayipİlker ile de görüştü.

Toplantıda sağlık sektörünün yönetiminde Türkiye’de uygulanan dijital uygulamalar ve bu deneyimin Azerbaycan’da gelecekteki uygulamaları ele alındı.

Ortak üniversite kurulması gündeme geldi

Bayramlı, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ile de görüştü.

Toplantıda, sağlık personeli eğitimi alanında işbirliği geliştirme fırsatları ele alındı.

Ankara Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin Azerbaycan’da şubelerinin ülke yöneticilerinin uygun görmesi halinde açılmasının önerildiği toplantıda, kardeşliğin simgesi olarak bir Azerbaycan-Türkiye Üniversitesi’nin kurulması gündeme geldi.

Bayramlı’dan gazilere ziyaret

TABIB Yönetim Kurulu Başkanı Bayramlı, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni ziyaret etti. Cevdet Serkan Gökkaya ile görüşen Hastane Başhekimi Prof. Dr. Bayramlı, hastanede tedavi altına alınan gazileri de ziyaret etti.

Bayramlı, temasları kapsamında Sağlık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Selami Kılıç, Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Eren Usul, Kamu-Özel Daire Başkanı Eda Çakıcı Koç, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı (TÜSEB) Başkanı Prof. Erhan Akdoğan ve Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Kurumu (TÜSKA) Başkanı Prof. Dr. Figen Çizmeci de Şenel ile görüştü.

“>


;”>

  • türkiye cd’leri
  • Azerbaycan
  • sağlık
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK