Türkiye ile Macaristan anlaştı! Türk polisi bölgenin güvenliğini sağlayacak

Türkiye ile Macaristan anlaştı! Türk polisi bölgenin güvenliğini sağlayacak

16
0
PAYLAŞ

Türkiye ve Macaristan anlaştı!  Türk polisi bölgenin güvenliğini sağlayacak

Türkiye ile Macaristan arasındaki anlaşmayla Türk polisi, Macasirtan-Sırbistan ve Macaristan-Romanya sınırında görev yapacak.

Türkiye ve Macaristan, yasadışı göç, uyuşturucu ve sınır ötesi suçla mücadele konusunda anlaşmaya vardı. Buna göre Türk polisi Macaristan-Sırbistan ve Macaristan-Romanya sınırında görev yapacak.

AA’da yer alan habere göre, Resmi ziyaret kapsamında Macaristan’da bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Macaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Dr. Sandor Pinter ile ikili görüşme gerçekleştirdi. İki Bakan daha sonra heyetler arası görüşmeye katıldı.

Görüşmelerin ardından “Ortak Kolluk Faaliyetlerinde İşbirliği Mutabakat Muhtırası”na imza atan Soylu ve Pinter ortak basın toplantısında konuştu.

Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor’un katılımıyla bu yıl 11 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantılarında varılan mutabakat çerçevesinde bugün çok önemli bir anlaşmaya imza attıklarını söyledi. Orban.

Salgın, göç ve enerji sorunlarının küresel bir sorun oluşturduğuna işaret eden Soylu, “Bu küresel sorunların yanı sıra hepimizi ilgilendiren bölgesel sorunlar da var. Maalesef terör, uyuşturucu, sınır ötesi suçlar ve küresel bir sorun. Bunlara karşı atmamız gereken en önemli adımlardan biri bölgesel ve uluslararası işbirliğidir” dedi.

Macaristan’ın iradesiyle çok kısa sürede yapılan hazırlıklarla bugünkü projenin hayata geçirildiğini belirten Soylu, Türk ve Macar polisinin kaçak göç, uyuşturucu ve sınır ötesi suçlarla mücadele için bugün ortak projede yer aldığını söyledi.

Soylu, “Şubat 2019’da Sırbistan ile buna başladık. Yüzlerce göçmen yakalandı. Çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirildi ve sınır ötesi suçlara müdahale edildi. Daha güçlü sonuçlar alınacak” dedi. söz konusu.

Türkiye ve Macaristan arasındaki köklü ilişkilerin hem Türk hem de Macar hükümetlerinin attığı adımlar sonucunda güçlendiğini kaydeden Soylu, Macaristan Bakanı’na kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

– “TÜRKİYE’NİN BU TEKLİFİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ”

Pinter, yaptığı konuşmada, YDSK toplantısında işbirliği alanlarının ele alındığını, bu kapsamda sınır güvenliğinin sağlanması, yasadışı göç ve insan kaçakçılarıyla mücadelenin de ele alındığını söyledi.

Bakan Soylu’nun teklifi üzerine Türk polisinin Macaristan sınırında görev yapması konusunu görüştüklerini belirten Pinter, “Türkiye’nin bu teklifine minnettarız ve saygıyla kabul ediyoruz.” dedi. söz konusu.

Pinter, anlaşma kapsamında Türkiye’nin Macaristan’da 50 polis memuru görevlendireceğini belirtti.

Macaristan’da ilk etapta 25 polisin görevlendirilmesi, ardından bu sayının 50’ye çıkarılması öngörülüyor.


  • hindi
  • Macaristan
  • türk polisi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK