Türkiye ile Kırgızistan arasında Turkovac Faz 3 çalışmaları için mutabakata varıldı

Türkiye ile Kırgızistan arasında Turkovac Faz 3 çalışmaları için mutabakata varıldı

74
0
PAYLAŞ

Turkovac Faz 3 çalışmaları için Türkiye ile Kırgızistan arasında anlaşmaya varıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kırgızistan’daki temaslarının ardından açıklamalarda bulundu ve Cumhurbaşkanı Sadır Çaparov ile TURKOVAC’ın 3. Faz çalışmalarının Kırgızistan’da da yürütülmesi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

“>

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC’ın Faz 3 çalışmalarını Kırgızistan’da yürütmek üzere Cumhurbaşkanı Sadır Çaparov ile anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

AA’nın haberine göre, Kırgızistan’daki temaslarının ardından eve dönen Oktay, yerli Kovid-19 aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Oktay, Kırgızistan’da yerli aşı TURKOVAC’ın Faz 3 çalışmalarının uygulanması konusunda Cumhurbaşkanı Sadir Çaparov ile anlaşmaya varıldığını söyledi.

Çaparov ile kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiğini belirten Oktay, “Yerli aşımızı sadece milletimizin değil tüm insanlığın hizmetine sunmak için aralıksız çaba harcıyoruz. Hayırlı olsun.” dedim.

TURKOVAC’IN 3. AŞAMA ÇALIŞMASI İÇİN BİRÇOK ÜLKE MÜZAKEREDE

Oktay, “Faz 3 çalışmalarının yürütülmesi konusunda Pakistan, Azerbaycan, Arjantin, Kolombiya ve Polonya başta olmak üzere birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor” dedi. Bilgilerini paylaşarak, bu çalışmalarla yerli aşı TURKOVAC’ın tüm dünyada kullanılan bir aşı olması ve uluslararası nitelik kazanması için önemli adımlar atıldığını vurguladı.

Oktay dedi ki:

Yerli aşımız TURKOVAC ile kazandığımız bu tecrübe ile diğer yerli aşı çalışmalarımızda hızla ilerleyeceğiz. TURKOVAC, acil kullanım onayı için başvuru aşamasına her geçen gün biraz daha yaklaşmaktadır. Öte yandan VLP aşımız Faz 3 uygulama aşamasına gelmiştir. Bir yandan seri üretim için kapasite artırım çalışmalarımız devam ediyor. İlgili kurumlarımız, halihazırda aşı üretim kapasitesine sahip özel sektör firmalarımızla kapasite artırmak, teknik ve finansal destek sağlamak için yakın işbirliği içinde çalışmaktadır.

“>


;”>

  • Türk
  • Türkiye
  • Kırgızistan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK