Turizm zenginliğine Çatalhöyük dopingi

Turizm zenginliğine Çatalhöyük dopingi

38
0
PAYLAŞ

Çatalhöyük'ten turizm zenginliğine doping

Çatalhöyük Tanıtma ve Karşılama Merkezi’nin temeli Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla atıldı. Bakan Ersoy, merkezin kentin turizm zenginliğine yeni bir güç katacağını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da “Konya’mızı turizm kenti yapacağız” dedi. dedim.

“>

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Çatalhöyük Tanıtma ve Karşılama Merkezi’nin temeli atıldı. Temel atma töreninde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, binlerce yıllık tarihi ile kadim ve görkemli bir geçmişe sahip olan Konya’nın bu anlamda tüm dünyada ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. Dünya. Başkan Altay, “Konya’nın bir tarım ve sanayi şehri olduğu kadar turizm şehri olması için de büyük çaba sarf ediyoruz. Sayın Bakanımıza Konya’nın kültür ve turizmine verdiği özel destekten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

‘Tanıtım için kolları sıvadık’

Çatalhöyük’ün M.Ö. 9000 yıllarına dayanan tarihi ile dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri ve insanlık tarihinin en eski yaşam alanı olarak öne çıktığını vurgulayan Başkan Altay, “Proje tamamlandığında hem Türkiye’ye hem de Türkiye’ye büyük katkı sağlayacak. Çatalhöyük’ün tanıtımı ve bölgemizde turizmin gelişimi. Amacımız Çatalhöyük’ü her anlamda dünyanın en önemli çekim merkezlerinden biri haline getirmektir.”

KEŞFEDİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çatalhöyük Tanıtma ve Karşılama Merkezi’nin Konya’nın turizm zenginliğine yeni bir değer ve güç katacağını belirtti.

2023’E KADAR SES GETİRECEK

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, “Çatalhöyük, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde hak ettiği yeri almış, ülkemizin ve insanlığın en önemli arkeolojik varlıklarından biridir. Çatalhöyük bulunduğunda bir ilki gerçekleştirmiştir. Efes, Hattuşa, Zeugma, Troya, Aslantepe ve daha niceleri paha biçilmez mücevherler. “Mesela tüm Türkiye’ye yayılmış gibi. İşte insanlık tarihinin sıfır noktası olan Göbeklitepe, medeniyetimize dair bilgi ve anlayışımızda yeni bir dönem başlattı.” değil, turizmi ile de dünyada ses getirecek bir şehir haline geleceğini ifade etti.

“>


;”>

  • Konya büyükşehir belediyesi
  • çatalhöyük
  • kültür ve turizm bakanlığı
  • Mehmet Nuri Ersoy
  • hayırlı olsun ibrahim altay
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK