Toplumsal bağışıklık için 6 ayda bir aşı

Toplumsal bağışıklık için 6 ayda bir aşı

26
0
PAYLAŞ

Sürü bağışıklığı için 6 ayda bir aşı

“2023’e kadar 6 ayda bir aşı olmamız gerekebilir” Aşılamanın 100 milyon dozu aştığını söyleyen Prof. Gündüz, toplumsal bağışıklığın sağlanması için aşıların 2023 yılına kadar belirli sürelerle devam edebileceğini söyledi.

“>

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, aşılamada belli bir noktaya gelindiğini ancak bunun salgını durduracak düzeyde olmadığını belirtti. “Toplum bağışıklığını güçlendirmek için 2023 yılına kadar aşılama kaçınılmazdır” diyen Gündüz, “Türkiye’de tek doz oranı %81,6’ya, 2 doz oranı ise %63,3’e ulaştı. Aşı haritasında kırmızı il yok. en az yüzde 10-15’i daha tam aşılanmalıdır.”

BAĞIŞIKLIK TOPLU AŞI İLE VERİLİR

“Bu olmazsa salgın yavaşlasa da devam edecek. 2022’de belki 2023’te bu aşıların tekrar toplumun bağışıklığını güçlendirmek için yapılması kaçınılmaz görünüyor. Pandemi ortadan kalkana kadar her 6 ayda bir aynı disiplin.”

DEVAM ETMEK İÇİN 12 YILI AŞKIN EĞİTİM ALIN

Yeni varyantlarla birlikte vakalara çocuklar da eklendi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, yeni eğitim döneminde 12-16 yaşları arasında altta yatan ciddi bir hastalığı olanların ve 16 yaşını doldurmuş herkesin aşı olması gerektiğini belirtti. Ünal, “BioNTech’in 12 yaşından itibaren güvenli ve etkili olduğuna dair yayınlanmış üçüncü faz çalışmalar var. Sinovac aşısının üç yaşından on sekiz yaşına kadar güvenli ve etkili olduğunu gösteren ikinci faz çalışmaları da tamamlandı. Devamlılık için eğitim, çocuklarınızı aşılayın.”

ZORUNLU PCR TESTİNDE 10 EĞİTMENİN ÇIKIŞI POZİTİF

Trabzon Sağlık Müdürü Hakan Usta, aşı olmayan öğretmenler ve diğer okul çalışanları için PCR testi uygulaması kapsamında 10 kişinin testinin pozitif çıktığını duyurdu. Usta, “Bu 10 kişi aşılı değil, belki aşıya karşı dirençlidir. Şimdi şoför, öğretmen ve temizlik görevlisi işlerini başkasına devretmek zorunda kaldı. Sağlık personelinden her gün 15’e yakın olumlu sonuç çıkıyor. Biz. orada da işini kaybediyor. Ayrıca PCR hakkında. “İş gücü yaratmak bizi zorluyor. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması gerekiyor” dedi.

“>


;”>

  • sosyal bağışıklık
  • pcr testi
  • Eğitim
  • aşı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK