Thodex soruşturmasında yeni gelişme! Sınırları aştı!

Thodex soruşturmasında yeni gelişme! Sınırları aştı!

94
0
PAYLAŞ

Thodex soruşturmasında yeni gelişme!  Sınırları aştı!

Thodex kripto para soruşturmasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Soruşturma yurtdışına taşındı. Paranın Binance’e aktarıldığını belirleyen savcılık, şüphelilerin kripto paralarına burada el konulmasını talep etti.

“>

Thodex kripto para birimine yönelik soruşturma yurtdışına yayıldı.

Sabah’ta yer alan habere göre İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Organize, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Yücel Ertaş’ın yürüttüğü soruşturma kapsamında titiz bir çalışma yürütülüyor. Öyle ki savcılık birçok resmi kurumla yazışmalar yaptı. Hem 1 numaralı zanlı Faruk Fatih Özer’in bulunması için hem de mağdurların zararlarının tespiti için çalışmalar yaptı.

Hâlâ ARNAVUTLUK’TA

Soruşturma kapsamında en çok merak edilen sorulardan biri de Faruk Fatih Özer’in nerede olduğu. Cumhuriyet Başsavcılığı, sistemin kurucusu ve yöneticisi Özer’in halen Arnavutluk’ta olduğunu belirledi. Özer’in bu ülkeden Arnavutluk’tan iade edilmesi istendi. Savcılık ayrıca, Faruk Fatih Özer de dahil olmak üzere tüm şüphelilerin, çeşitli kripto para birimlerinin alım satımı için bir platform sağlayan dünyaca ünlü kripto para borsası Binance’e para aktardığını belirledi.

30 milyona el konuldu

Buna dayanarak savcılık, şüphelilerin kripto para birimlerine Binance’te el konulmasını talep etti. Bunun için dış borsa ile yazışmalar yaptı. Faruk Fatih Özer’in firarisi, ağabeyi Güven Özer’in de aralarında bulunduğu 6 tutuklu ve adli kontrol altındaki 27 zanlının da bulunduğu dosyada Thodex şirketinin paraları ve tüm şüphelilere de el konuldu. Para miktarı şaşırtıcı. Tam 30 milyon 100 bin 78 lira.

HASAR TESPİTİ YAPILACAK

Savcılık, Ticaret Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Hazine ve Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi ve Vergi Dairesi’nde yürütülen soruşturmada yazı yazdı. Ticaret Bakanlığı’ndan Thodex şirketinin vergi suçları yönünden değerlendirilmesi ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde rapor düzenlenmesi istendi.

MASAK’tan karapara aklama suçundan da soruşturma yapılması talep edilirken, Hazine ve Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi’nden Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde soruşturma yapılması istendi. Vergi Dairesi ile de temas halinde olan savcılık, şirketin vergi kaçırıp kaçırmadığı, hileli işlem yapıp yapmadığı gibi konularda mütalaa ve teknik rapor düzenlenmesini istedi.

Tüm bu yazışmalardan gelen cevapların ardından savcılığın dosyadaki yaklaşık 1.500 mağdurun kaybını belirlemesi bekleniyor.

“>


;”>

  • Thodex kripto para vuruşu
  • Thodex kripto para biriminin son durumu
  • Thodex kripto para birimi son dakikaya ulaştı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK