Terör örgütü mensupları birbirlerine hayvan adlarıyla sesleniyorlarmış

Terör örgütü mensupları birbirlerine hayvan adlarıyla sesleniyorlarmış

71
0
PAYLAŞ

Terör örgütü mensupları birbirlerine hayvan isimleriyle hitap ediyorlardı.

Terör örgütü PKK’nın 6 yıl önce Gaziantep’te düzenlediği saldırıya ilişkin iddianamede çarpıcı ayrıntılar yer aldı. PKK’nın örgüt üyelerine hayvan isimleri kullanarak şifre oluşturduğu belirlendi.

Ayrılıkçı terör örgütü PKK’nın Gaziantep’te 6 yıl önce karakola düzenlediği saldırıya ilişkin hazırlanan iddianamede, örgütün eyleme katılanların hayvan isimleriyle şifrelenmesine yer verildi.

AA’da yer alan habere göre; Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör örgütü PKK hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, 26 Ağustos 2015’te 25 Aralık Polis Karakolu’na düzenlenen terör saldırısına ilişkin 3’ü tutuklu 4 sanık hakkında iddianame hazırlandı. 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “kamu malına zarar vermek” gibi suçlardan 5 yıl hapis cezası verildi. ve “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi”. Farklı cezaların talep edildiği iddianamede örgütle ilgili bilgiler paylaşıldı.

Ankara, Adana, Gaziantep ve Diyarbakır’daki kriminal polis laboratuvarlarının raporlarının da yer aldığı iddianamede, sanıkların olay günü, öncesi ve sonrası plaka tanıma sistemi kayıtları da yer aldı.

Jandarma tarafından düzenlenen hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen örgütün sözde özel kuvvetler görevlisi MA’dan elde edilen belgelerde karakola yapılan saldırıya ilişkin kroki bilgilerine, fotoğraf ve videolarına ulaşıldığı belirtildi. Ekipler yaklaşık 1 yıl önce Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında. Bildirilen iddianamede, sanıkların adları, telefon numaraları, ikametgah krokileri ve kendilerine söylenecek şifrelere ilişkin bilgilerin de belgelerde deşifre edildiği belirtildi.

İddianamede, gözaltına alınan “Mamoste” kod adlı sanık Salih D’nin, karakola yönelik saldırıyı planlayan, kırmızı kategoride “Erhan Garzan Porsipi” kod adlı İshak Özçaktu’nun işbirlikçisi olduğu belirtildi. hava saldırılarıyla da etkisiz hale getirildi. Aile taklidi yaparak dikkat çekmemek için sanık Rabia Ö’nün ulaşımını da beraberinde sağladığı belirtildi.

“Tüm HTŞ kayıtları, dayanak ve olay bilgileri incelendiğinde, sanık Salih D’nin terör örgütü mensupları ile temas halinde olduğu, terör örgütüne katılacak/yapacak veya yapacak olan kişilere yer sağladığı tespit edildi. ve PKK/KCK adına ‘işbirliği’ faaliyetlerinde bulunmuştur.” İddianamede, elde edilen belgeler, tanık ifadeleri, sanıkların cep telefonlarına ait temel bilgiler ve HTŞ analiz raporlarının çözümlerinin plaka tanıma sistemi kayıtlarıyla uyumlu olduğu kaydedildi.

İddianamede, karakola yönelik saldırıyı gerçekleştiren iki zanlıdan Osman G’nin operasyonlar sırasında etkisiz hale getirildiği, otoparka yönelik bombalı eylemle ilgili davada Hatice Ç’nin müebbet hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi. Antalya’da çok sayıda ve Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hatice Ç, “Hatice Ç’nin terör örgütünün ideolojisini benimsediği ve örgütte dağ kadrolarında aktif rol aldığı, talimat doğrultusunda şehir merkezlerinde eylemler düzenlediği anlaşıldı. Örgütün üst yönetiminin, örgütün silahlı yapısı içerisinde faaliyet yürüttüğü ve soruşturmaya konu olan 25 Aralık Polis Karakolu’na yönelik saldırıyı Osman G. ile gerçekleştirdikleri ifade edildi.

İddianamede Salih D. ve Rabia Ö’nün sözde örgüt yöneticisinden aldıkları talimat doğrultusunda faaliyetler yürüttüğü belirtildi.

KURULUŞ ÜYELERİNE “KOYUN” ŞİFRESİ

İddianamede ifadeleri yer alan “Rojhat” kod adlı BY, örgüt üyeleri ve işbirlikçilerinin görüşmeleri deşifre edilmemek için şifrelediklerini kaydetti. İşbirlikçileri arasında genellikle hayvan isimlerinin şifre olarak kullanıldığını belirten BY, şu bilgileri verdi:

“Bu tür konuşmalar ‘hayvan hazır, gelip görebilir misin/alır mısın’ gibi şifreli olarak yapılıyor. Adli takibe ve gizli dinlemelere kapılmamak için üstü kapalı ve üstü kapalı konuşmalar yapıyorlar.Ayrıca polis dinlerse ‘ben köylüyüm hayvanlarla ilgili’ diyorlar. Hâkim ve savcıları aldatmaya çalışıyorlar, en sık kullanılan şifre kelime ‘koyun’, ‘inek’. Üyelerinin ihtiyaçlarını araştırır, hayvanlarla ilgiliymiş gibi şifreli konuşur, onun dışında kolay kolay aramaz.”

Dosyadaki Salih D’nin de benzer bir konuşma yaptığını ve görüşmeciye “Koyunlar hazır mı? Geliyorum, yoldayım” dedi. İddianamede, “BY’nin ifadesinde de belirtildiği gibi, söz konusu ifadenin hayvanlarla ilgili bir örgüt şifresi konuşması olduğu, zanlı Salih D’nin terör örgütü üyesi VS ile şifreli konuştuğu belirlendi. temas halinde olduğunu ve örgütü bu şekilde işe aldıklarını söyledi.” değerlendirme yer aldı.

Ocaklar Mahallesi’ndeki 25 Aralık Polis Karakolu’na 26 Ağustos 2015’te silahlı saldırı düzenlendi, teröristler geldikleri aracı yaktı ve polis ekiplerinin müdahalesi üzerine kaçtı. Polis ekiplerinin dikkati çeken saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, bölgede bir alev makinesi ve bir Kalaşnikof piyade tüfeği ele geçirildi.


  • gaziantep
  • şifreleme
  • Kod adı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK