Yerli çıkarma gemisi Marmara’ya indi

Yerli çıkarma gemisi Marmara’ya indi

104
0
PAYLAŞ

Yerli çıkarma gemisi Marmara'ya indi

Tuzla’da yerli üretim çıkarma gemisi denize indirildi. Türkiye genelinde çıkan orman yangınlarında vatandaşların imdadına yetişen gemi, insani yardımdan lojistik operasyonlara kadar birçok faaliyette kullanılıyor.

Anadolu Tersanesi ile Barzan Holdings arasında imzalanan tedarik proje sözleşmesi kapsamında Katar Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı için öngörülen 1 adet LCT (Landing Craft Tank) çıkarma gemisi törenle denize indirildi.

DHA’da yer alan habere göre; Anadolu Tersanesi ile Barzan Holdings arasında imzalanan tedarik proje sözleşmesi kapsamında ihtiyaca yönelik bir adet LCT (Landing Craft Tank), iki adet LCM40 (Landing Craft Mechanized 40) ve bir adet LCVP (Landing Craft Vehicle & Staff) çıkarma gemisi üretimi Katar Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı Anadolu Tersanesi’nde. (Tuzla) yapılıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Adnan Özbal, Katar Emirliği Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Abdullah bin Hassan Al Sulaiti, Barzan Holding Başkan Yardımcısı Abdulla Al Khater, geçtiğimiz Eylül ayında üretimine başlanan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından inşa edilen LCT gemisi QL80 FUWAIRIT için düzenlenen törene katıldı. Türkiye’de özel sektör tersaneleri. Proje Komitesi Başkanı Tuğgeneral Khalid Al Ruwaili, Anadolu Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer Ürkmez ve denizcilik sektörü temsilcileri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer Ürkmez, bugün denize indirilen geminin ve diğer iki LCT gemisinin yaklaşık bir yıl sonra teslim edileceği bilgisini paylaştı.

İNSANİ YARDIMDAN LOJİSTİK OPERASYONLARA…

Tören öncesi konuşan Anadolu Tersanesi Genel Müdürü Cevat Rıfat Atilhan, “LCT gemisi çıkarma gemisidir. Bu geminin sözleşmesi geçen yıl Eylül ayında imzalanmıştır. Bugün itibariyle 12 aylık süreyi doldurduk ve bugün denize indiriyoruz. 24 ay içerisinde tüm testleri ve eğitimleri tamamlayıp Katar’a döndük.Gemiyi teslim edeceğiz.Geminin kullanım amacı personel transferi, araç transferi, lojistik harekât ve insani yardımdır.Bu gemilerin hizmet verdiğini hepimiz gördük. Ülkemizde son aylarda çıkan yangınlarda insani yardım ve yangın söndürme faaliyetlerinde kullanılmaktadır.”

Gemi üretiminde yüzde 70’in üzerinde yerli katkımız olduğunu söyleyen Cevat Rıfat Atilhan, şöyle devam etti:

“Daha önce bu gemilerden 8’ini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için yaptık ve teslim ettik. Bu gemileri yüzde 70’in üzerinde yerli katkı ile inşa ediyoruz. Tamamen kendi tasarımımız. Şu anda mevcut sözleşmemiz kapsamında iki silahlı okul yetiştiriyoruz. Katar ile geçen ay teslim ettik ve testleri devam ediyor.Arkamda gördüğünüz gemi ile birlikte 3 çıkarma gemisi daha yapıyoruz.Şu anda Katar Deniz Kuvvetleri için inşa ettiğimiz 6 çıkarma gemisi var.Yerli tersaneler ile birlikte 2000’li yılların başından itibaren belirlenen stratejik hedefler “Türkiye savunma sanayi, mühendislik ve imalatta büyük adımlar attı. Ülke olarak kendimizi dünyada silah, silahlı gemi ve savaş gemisi ihraç edebilen 10 ülke arasında sayabiliriz.”

LCT SHIP QL80 FUWAIRIT HAKKINDA

Çıkarma aracının gövdesi yüksek mukavemetli çelikten yapılmıştır ve üst yapı kurşun geçirmezdir. Halen üretimde olan gemiler, gerekli tüm yüksek teknoloji donanıma sahip. Türk Loydu gözetiminde sertifikalandırılacak çıkarma gemileri, yaklaşık 80 metre uzunluğunda, 11.70 metre genişliğinde ve 1.156 ton deplasmana sahip olacak şekilde tasarlanıyor. Toplam 25 personel için donatılan geminin azami hızı 18 knot olarak açıklandı. Gemide 25 personel dışında 3 tank, farklı tip ve büyüklükte askeri araç veya 260 tam donanımlı piyade taşınabilir. LCT gemisi QL80 FUWAIRIT’in yakıt ikmali yapmadan 7 gün boyunca denizde kalabileceği ve 1.500 deniz milinin üzerinde menzile sahip olduğu açıklandı. Aselsan tarafından üretilen 2 adet 30 mm ve 2 adet 12,7 mm stabilize top bulunan gemi, askeri görevlerin dışında lojistik destek ve doğal afet yardımı için de kullanılabiliyor. Aynı sözleşme kapsamında iki adet 40 metrelik LCM ve 15.7 metrelik LCVP gemisinin üretimine devam edildiği bildirildi.

2022 yılında Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde Katar Donanması’nda göreve başlaması planlanan LCT ‘FUWAIRIT’, LCM’ler ve LCVP’nin tüm tasarım aşamaları (savaş sistemi tasarımı ve entegrasyonu) Anadolu Tersanesi tarafından gerçekleştirildi.


  • yerli çıkarma gemisi
  • anadolu tersanesi
  • tuzla
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK