Yeni nesil iPhone modelleri, anksiyete ve depresyon takibi yapabilir

Yeni nesil iPhone modelleri, anksiyete ve depresyon takibi yapabilir

153
0
PAYLAŞ

Yeni nesil iPhone modelleri kaygı ve depresyonu takip edebiliyor

Apple’ın yeni nesil iPhone modellerinde ruh sağlığı izleme özellikleri geliştirmek için iki kurumla iş birliği yaptığı iddia edildi. Bu işbirlikleri kapsamında geliştirilen özellikler arasında kaygı ve depresyon izleme özelliklerinin de bulunduğu kaydedildi.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, Apple Watch akıllı saat modelini piyasaya sürdüğü günden bu yana sağlık takip özelliklerini geliştirmek için birçok hamle yaptı. Apple Watch yıllar içinde birçok kullanıcı için hayat kurtaran bir aksesuar haline gelirken, şirket benzer özellikleri iPhone’lara entegre ederek ekosistemini geliştirmeye devam etti.

The Wall Street Journal’dan Aksam.com.tr’nin haberine göre; Teknoloji devi, geçtiğimiz günlerde yeni nesil iPhone modellerine anksiyete takibi ve depresyon takibi de dahil olmak üzere bir dizi yeni sağlık takibi özelliği eklemek için çalışmalara başladı. Şirket, gelecekteki iPhone modellerinde ruh sağlığı izleme özellikleri geliştirmek için 2 ayrı kurumla iş birliği yaptı.

Paylaşılan iddialara göre; ‘Seabreeze’ kod adlı projenin bir parçası olarak Apple, depresyon ve anksiyete izleme özelliklerini geliştirmek için Los Angeles California Üniversitesi ile çalışmaya başladı. Teknoloji devi, bilişsel gerilemeyi izleyen bir özelliğe odaklanmak için ‘Pi’ kod adlı bir proje üzerinde çalışmak üzere Biogen adlı bir ilaç şirketi ile de işbirliği yaptı.

IPHONE VE APPLE WATCH’LARA GELMESİ ZAMAN ALABİLİR

Öte yandan Apple, California Üniversitesi ile yürüttüğü proje ile iPhone ve Apple Watch’tan toplanan verilerden yararlanarak yeni ruh sağlığı izleme özellikleri geliştirmeyi hedefliyor. Kullanılacak veriler arasında; Yürüme kalıpları, yüz ifadeleri ve yazma hızı gibi sağlık odaklı kullanıcı verilerini içerir. Toplanan verilerin, kullanıcılar tarafından depresyon ve anksiyete takibi için gönderilen duygusal durum anketleri ve biyolojik numunelerdeki hormonal kalıntılara ilişkin anketler ile karşılaştırılacağı belirtiliyor.

Biogen ile yürütülen Pi projesi, kullanıcıların bilişsel düşüşünü ölçmeyi ve izlemeyi mümkün kılan iPhone özelliklerini iyileştirmek için benzer sağlık ölçümlerini kullanmayı amaçlıyor. Ancak iddialar, geliştirilen özelliklerin henüz erken aşamada olduğuna işaret ediyor. Dolayısıyla bu özelliklerin iPhone ve Apple Watch’lara entegre edilmesinin biraz zaman alabileceği tahmin ediliyor.


  • iphone depresyon izci
  • iphone depresyonu
  • iphone anksiyete izci
  • iphone sağlık takipçisi
  • iphone sağlık izleme özellikleri
  • elma izle depresyon takibi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK