Yaşlı beyine operasyon

Yaşlı beyine operasyon

97
0
PAYLAŞ

Yaşlı beyine operasyon

ABD’deki 3 üniversiteden bilim adamları, yaralanma ve yaşlılık nedeniyle bazı beyin fonksiyonlarını kaybetmiş kişilerin hareket etmesini ve iletişim kurmasını sağlayacak bir bilgisayar sistemi geliştirdi.

Brown Üniversitesi, Baylor Üniversitesi, California Üniversitesi ve ABD’deki telekomünikasyon şirketi Qualcomm’dan araştırmacıların, gelecekte beyin veya omurilik yaralanması olan kişilerin hareket etmelerine veya iletişim kurmalarına yardımcı olabilecek bir bilgisayar arayüzü geliştirdiği açıklandı. 4 yıllık bir çalışma. Bu sistemlerin beyindeki elektrik sinyallerini kaydederek bilgisayarlara veya robotik protez gibi cihazlara aktararak bu cihazların çalışmasını sağladığı bildirilmiştir.

FONKSİYONLAR GERİ DÖNEBİLİR

Araştırmayı yürüten ekip, cihazların beyni uyarma ve kaydetme yeteneğini de test etti. Araştırmacılar, bu çalışma sayesinde hastalık veya yaralanma nedeniyle kaybedilen beyin fonksiyonlarının gelecekte geri kazanılabileceğini tahmin ediyor. Brown Üniversitesi’nde profesör ve çalışmanın kıdemli yazarı Arto Nurmikko, “Umudumuz, sonunda beyne yeni bilimsel bakış açıları ve yaralanmalardan etkilenen insanlara yardımcı olabilecek yeni tedaviler sağlayan bir sistem geliştirebilmemizdir” dedi.


  • Bilim insanları
  • eskimiş
  • bunak
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK