Vurucu güç olacak: “İnsansız muhafızlar” gün sayıyor

Vurucu güç olacak: “İnsansız muhafızlar” gün sayıyor

78
0
PAYLAŞ

Vurucu güç olacak: "İnsansız muhafızlar" gün sayıyor

Blue Homeland’in “drone muhafızları” test için gün sayıyor. “Silahlı İnsansız Suüstü Harp Aracı” ve “İnsansız Denizaltı Savunma Harbi Aracı”nın geliştirilmesi ve üretilmesinde önemli mesafe alındı.

Mavi Vatan’ın güvenliğine katkı sağlamak amacıyla “Silahlı İnsansız Suüstü Harp Aracı” ve “İnsansız Denizaltı Savunma Harbi Aracı” geliştirme ve üretiminde önemli mesafe alındı.

ASELSAN ve Sefine Tersanesi işbirliğiyle devam eden proje kapsamında, tersanede su üstü harp aracının yapımı hızla devam ediyor. Öte yandan denizaltısavar harp aracının sac kesimi tamamlanarak inşaata başlandı.

Araçların yakın zamanda denize indirilmesi, denizde test edilmesi ve yıl sonuna kadar kullanıma hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Söz konusu iki araç, 40 knot (saatte 74 kilometre) üzerindeki hızlara ulaşabilecek. 600 deniz mili menzili aşarak ikmal ihtiyacı olmadan yaklaşık 4 gün hizmet verecek olan otonom deniz araçları, yüksek manevra kabiliyeti ve hızı ile en zorlu deniz koşullarında dahi kusursuz görev ve seyir imkanlarına sahip olacak.

Bu araçlar ile ROKETSAN’ın taktik füze sistemi ve ASELSAN’ın stabilize makineli tüfek sistemi STAMP, su üstü harbinde üslerin, limanların, kritik tesislerin ve yüzer platformların otonom olarak korunmasını sağlayacak.

Sefine Tersanesi Askeri Projeler Savaş Sistemleri Müdürü Dursun Ali Seymen, insansız deniz araçları çalışmalarına 2019 yılında başladıklarını söyledi.

Seymen, bu iki insansız deniz aracını Ar-Ge projesi çerçevesinde ASELSAN ile birlikte geliştirdiklerini anlattı.

Prototip olarak ürettikleri araçların tasarımının tamamen kendi tersanelerine ait olduğunu kaydeden Seymen, “Çelik konstrüksiyon üretimi tamamlandı. Yazılımları tamamen ASELSAN tarafından milli olarak geliştiriliyor. Roket sistemlerini yerli olarak ROKETSAN ve ASELSAN sağlıyor.” dedi.

Seymen, otonom deniz araçlarının silah veya donanmalarda kullanımının şu anda dünyada çok yaygın olmadığını belirtti.

Bazı ülkelerin bu alanda çalıştığını söyleyen Seymen, “Biz Sefine Tersanesi olarak ülkemizdeki bu açığı kapatarak ülkemize hizmet etmek istiyoruz” dedi. dedim.

Seymen, yürütecekleri projenin, Türkiye’deki gemilerin Türk Loydu tarafından sertifikalandırılması ile insansız ve otonom deniz araçları kapsamında bu kurumun kurallarının geliştirilmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

– “YÜZER PLATFORMLARDA TAŞINABİLİR VE KULLANILABİLİR”

Seymen, “Silahlı İnsansız Suüstü Harp Aracı” ve “İnsansız Denizaltı Savunma Harp Aracı”nın özelliklerine değinerek, şunları kaydetti:

“Otonom seviye olarak engellerden, üzerindeki navigasyon radarından, elektro-optik kameralardan ve ortamdan aldığı görüntülerden kaçınabilecek ve güvenli bir şekilde navigasyon yapabilecek. Kumanda ile çeşitli iletişim kanalları var. Arkamızdaki araç tamamen su üstü harbi için geliştirilmiş bir araçtır.Kritik üs ve limanların korunması, Keşif, gözetleme ve devriye amaçlı kullanılabilir.Ayrıca araçlarımız bir komuta birimi tarafından kontrol edilecektir. Deniz İkmal Muharebe Destek Gemisi Anadolu gibi yüzer platformlarda savaş gemileri ile her bölgede taşınan ve kullanılan diğer aracımız da denizaltı savunma harbi içindir.Bu araç da ARMELSAN tarafından tasarlanmıştır.Üretilen sonar sistemleri kullanılacaktır. Bu araç, Deniz Kuvvetlerimiz için üretilecek ilk denizaltı savunma aracı olacak. üzerindeki sonar ile tespit ettiği denizaltılar.

Bu araçları denizaltılara karşı kritik limanları korumak için de kullanabileceklerini anlatan Seymen, “Seyir testlerini 2021’in sonunda tamamlamayı, araçları hazır hale getirmeyi ve yakın zamanda güzel haberler vermeyi planlıyoruz. İHA’larda ülkemizin geldiği aşamayı insansız deniz araçlarında da görün. İnsansız deniz araçları.” Ülkemizin, donanmamızın ve donanmamızın üreterek kullanmasını istiyoruz” dedi.

Geliştirdikleri iki deniz aracını denize indirecek olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Seymen, Türkiye’nin TCG Anadolu’dan sonra en büyük gemisi olacak TCG Derya’yı da yakın zamanda denize indirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

“>


;”>

  • drone muhafızları
  • Mavi Vatan’ın drone muhafızları
  • Mavi Vatan’ın drone muhafızları en son
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK