“Uçtan uca şifreleme” ne kadar güvenilir?

“Uçtan uca şifreleme” ne kadar güvenilir?

98
0
PAYLAŞ

"Uçtan uca şifreleme" ne kadar güvenilir

WhatsApp’ın Austin, Teksas, Dublin ve Singapur’daki çalışanlarının özel mesajları, dijital içeriği ve birçok veriyi incelemek için özel Facebook yazılımları kullandığı ortaya çıktı.

Facebook tarafından yapılan tüm açıklamalara rağmen şirket çalışanlarının WhatsApp mesajlarını okuyabildiği ve sesleri dinleyebildiği ortaya çıktı.

TRT Haber’de yer alan habere göre, New York merkezli araştırma kuruluşu ProPublica, Facebook çalışanlarının WhatsApp mesajlarını okuyabildiğini ve ses dinleyebildiğini iddia eden bir rapor yayınladı.

WhatsApp, kullanıcılarının mesajlarının “uçtan uca şifreleme” ile güvende olmasını sağlar. Uygulama kullanıcılarına verdiği mesajda, “fotoğrafların, mesajların, videoların, sesli mesajların, belgelerin ve aramaların üçüncü şahısların eline geçmesini engellediğini” belirtiyor.

Ancak yayınlanan rapor, tüm savunmalara rağmen Whatsapp’ın güvenli olmadığını iddia ediyor. Buna göre, WhatsApp’ın Austin, Teksas, Dublin ve Singapur’daki çalışanları, milyonlarca özel mesajı, resmi ve videoyu incelemek için tescilli Facebook yazılımını kullanıyor.

Çalışanların yalnızca WhatsApp mesajlarının bir alt kümesine erişimi vardır. (Kullanıcılar tarafından işaretlenenler ve muhtemelen kötüye kullanım amacıyla şirkete otomatik olarak yönlendirilenler.)

WhatsApp’a cezalar yağdı

Whatsapp’ın veri ihlallerine uygulanan para cezaları da iddiaları destekliyor.

Rusya, Rus kullanıcılarının verilerini yerel sunucularda saklamadığı için Facebook, Twitter ve WhatsApp’a para cezası verdi.

Türkiye Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek için gerekli teknik ve idari tedbirleri almadığı gerekçesiyle WhatsApp’a 1 milyon 950 bin TL idari para cezası verdi.

“>


;”>

  • Naber
  • şifreleme
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK