Uçak gemilerine iniş-kalkış yapabilecek… Bayraktar TB3 için geri sayım

Uçak gemilerine iniş-kalkış yapabilecek… Bayraktar TB3 için geri sayım

57
0
PAYLAŞ

Uçak gemilerine iniş kalkış yapabilecek Bayraktar TB3 için geri sayım başladı

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, iniş kalkış kabiliyeti ile öne çıkan Bayraktar TB3’ün ilk uçuşu için tarih verdi. Bayraktar TB3, 2022’de gökyüzü ile buluşacak.

Baykar’ın yeni projelerinden bahseden TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3’ün ilk uçuşunu 2022 yılında gerçekleştireceğini söyledi.

AA’nın haberine göre, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl üçüncüsü düzenlenen Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi’nde T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar sunum yaptı. Türkiye’den ve dünyadan girişimcilik ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getiriyor.

Baykar’ın geliştirdiği insansız hava sistemleri hakkında görsel bir sunum yapan Bayraktar, şunları söyledi:

“Biz buradan yola çıktığımızda Türkiye’de ‘sadece yurt dışından alabiliriz’ diye bir anlayış vardı. Yani kendimizi ve savunma sanayini düşünürsek, büyük çapta, %85’in üzerinde dışa bağımlılık vardı.Ne yaparsak yapalım fikri mülkiyet hakları kesinlikle bizde.Ve tasarımın bize ait olması gerektiğine karar verdik ve özgün olun. İlk gün en iyi eseri geliştiremesek de özgün bir eser geliştirmiş olacağız ve bir anlamda mevcut bu özgüven sorununu yüksek teknolojide açacağız anlayışıyla yola çıktık.”

Bayraktar, üretilen ürünlerin tasarımının önemine vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ürünün fikri mülkiyet haklarına biz sahip olacağız ayrıca kimseye benzemeyecek. Daha da önemlisi benim daha çok önemsediğim, kurulu düzen çarpık ve yanlış yollara girse de ahlaktan asla vazgeçmeyeceğiz dedik. girdiğimiz bu yolda ahlak ve kurduğumuz düzen çarpık ve yanlış yollar da olsa bizim ne yaptığımızdan çok bizim nasıl yaptığımız önemli o yollara başvursaydık belki kazançlı olabilirdin kısa vadede ama orta ve uzun vadede asla başarılı olamazsın insanlık adına bir sonuç alman mümkün değil bunu özellikle genç arkadaşlarıma tavsiye ederim startup’lar yolun başında startup’larına dikkat eder.Ne yaparsanız yapın sistem sizi bazı hatalar yapmaya zorlasa da asla hak ettiğiniz yoldan, etik ve ahlaktan ayrılma.”

Yeni bir dönüşüm sürecinden geçtiklerini vurgulayan Bayraktar, “Ben bunu biraz dalgaların sörfüne benzetiyorum. O yüzden yükselirken o dalganın önünde durursanız bu her zaman sizin avantajınıza olur. Hikayesi bu. insansız hava araçlarımız.Böylece bugünün yarışlarına odaklanıyoruz, bitmiş yarışlara değil, geleceğin trenlerine.Ve eğer söylediğim şeylere uyarsak, o en küçük iki metrelik uçağı yaptığınız zaman bile ilk gün dedik ki, milli ve özgün isek, etik ve ahlaka da saygılıysak, geleceğin trendine odaklanırsak, dünyanın en iyisini yapmamamız için hiçbir sebep yok. Hayır. Biz’ Her zaman buna inandım ve bu şekilde çalıştım.” dedi.

BAYRAKTAR TB3’ÜN İLK UÇUŞU 2022’DE OLACAK

Baykar’ın geçmişten bugüne geliştirdiği insansız hava sistemlerinden bahseden Bayraktar, önümüzdeki yıllarda hayata geçirecekleri projelerden de bahsederek şunları söyledi:

“Geleceğe baktığımızda, bir anlamda Akıncı’dan biraz daha büyük olan Bayraktar TB2’den biraz daha büyük olan, uydu kontrollü binlerce kilometre gidebilen silahlı insansız hava aracına Bayraktar TB3 diyoruz. özellikle kısa pistli gemilerde iniş kalkış kabiliyeti ve dünyada eşi benzeri yok. Aracı sisteminden bahsediyoruz.”

Akıncı’dan sonra dünyanın yönünü çevirdiği insansız savaş uçağımızı da geliştiriyoruz. Dünya, tıpkı Bayraktar TB3 gibi kısa pistli gemilere iniş kalkış yapabilme kabiliyetidir.”

“Bu iki platform Türkiye’deki TCG Anadolu amfibi çıkarma gemisine konuşlandırıldığında, tıpkı Azerbaycan Tek Vatan Harekatı’ndaki SİHA’larımızın tüm dünya tarafından basına ‘muharebe doktrininde ‘bu büyük bir paradigma kayması’ olarak yansıtılması gibi, bu platformlarla muharebe alanında büyük bir devrim yapacağımıza inanıyoruz.İnşallah Bayraktar TB3 ilk uçuşunu 2022’de yapacak. savaş uçakları.”

GELECEĞİN ARABALARI AKILLI UÇAN ARABALAR

Çok büyük firmaların akıllı uçan arabalar üzerinde çalıştıklarına işaret eden Bayraktar, “200’e yakın startup bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık 3 yıl önce bu çalışmalara başladık.” dedim.

Bayraktar dedi ki:

“Ama tabii ki, bu çok yüksek güvenlik ve güvenilirliğe sahip olması gereken bir platform, çünkü insanlarla uçacak, ne gördüğünü anlayacak, bizim çok karmaşık özerklik sorunları dediğimiz şeyleri fark edecek, ayrıca durumsal farkındalık olacak. Bu aslında bir büyütülmüş drone. Bu uçan bir araba. “Her sistemin belki 5,10, belki 15 yıl boyunca gelişmesi gerekiyor. Darbe sistemlerinden pil teknolojilerine, bu sistemi akıllıca uçuracak yapay zekalı bilgisayarlardan, içindeki elektronik donanımlara kadar her alanda büyük atılımlar yapılması gerekiyor. Yarın bu alanda oyuncu olabilmek için bugün hazırlanıyoruz.”


  • Bayraktar TB3
  • Selçuk Bayraktar
  • SİHA
  • TEKNOFEST
  • Baykar
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK