TUSAŞ yeni uydu ihracatına hazırlanıyor

TUSAŞ yeni uydu ihracatına hazırlanıyor

88
0
PAYLAŞ

TAI yeni uydu ihraç etmeye hazırlanıyor

Türkiye’nin ilk uydu ihracatına imza atan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yeni uydu ihracatına hazırlanıyor.

TAI yeni uydu ihraç etmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin ilk uydu ihracatına imza atan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), bu başarısına çok yakında bir yenisini daha ekleyecek.

AA’daki haberlerde TAI Uzay Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selman Nas, Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde yürütülen çalışmalar ve şirketin bu alandaki faaliyetleri hakkında soruları yanıtladı.

Uzay departmanının 16 yıldır şirket bünyesinde faaliyet gösterdiğini belirten Nas, bu dönemde büyük gelişmelerin kaydedildiğini, şu anda Türksat 6A uydusunun uçuş modeli ve uydu üzerinde entegrasyon, montaj ve test faaliyetlerinin yürütüldüğünü söyledi. mühendislik modeli ondan önce.

Türksat AŞ için üretilen haberleşme uydusu projesinin başarılı bir şekilde devam ettiğini belirten Nas, uluslararası pazar için de yakında markalaşacak ve tamamen elektrikli tahrik sistemi ile çalışacak haberleşme uydusu çalışmaları yürüttüklerini belirtti. Nas dedi ki:

“Geliştirme faaliyetini Arjantin merkezli INVAP firması ile ortak kurduğumuz GSATCOM Uzay Teknolojileri AŞ üzerinden yürütüyoruz. Bir müşterimiz de oldu. Arjantin’deki ARSAT operatörü için geliştirdiğimiz uydu tabanlı haberleşme uydusunu yapacağız. Yüksek veri aktarımına sahip bir haberleşme uydusu Uluslararası olarak GSATCOM şirketimiz ihracat yaptı.Uzay alanında bizim için çok önemli ve başarılı bir olay olarak görüyoruz.Diğer ülkelerde de ihalelere girdik.Geçenlerde GSATCOM’u kurduk. 2 yıldan biraz daha uzun bir süre önce Kazakistan’da bir haberleşme uydusu ihalesine girdik, son ana kadar çok güzel bir olaydı. “Uluslararası arenadaki diğer fırsatları da takip ediyoruz. Diğer ülkelerin de iletişim uydularına ihtiyacı var. Orada da teklif vermek için fırsatlar arıyoruz. Yakında benzer bir iletişim uydusu için görüşmelere başlayacağız. İkinci uydudan sonra daha fazlası gelecek.”

– YURT İÇİ ÇALIŞMAYA HAZIR

Uyduyu çok hızlı bir şekilde inşa etmeyi planladıklarını belirten Nas, kütlesinin düşük olması nedeniyle aynı fırlatıcı ile iki uydunun gönderilebileceğini açıkladı. Nas, geleneksel büyük uydulara kıyasla daha yüksek kapasiteli, 15 yıldan fazla çalışan, fırlatma ve üretim maliyetlerinin daha düşük olması nedeniyle çok daha uygun maliyetli uydular üretebileceklerini vurguladı.

Ülkede bu tür uydular için görüşmeler yaptıklarını belirten Nas, yerli imkanlarla haberleşme uyduları yapmak için tüm kabiliyetleri kazandıklarını söyledi. Nas şu açıklamaları yaptı:

“Ordumuzun bir haberleşme uydusuna ihtiyacı var. Ona bu şekilde bir çözüm sunmamız mümkün. Türkiye’deki operatörümüzün 2030’dan önce ve 2025’ten sonra bazı uydularını yenilemesi gerekiyor. Bunları da görüştük. İmkanlar var. Yetkinliğimiz hem kimyasal hem de kimyasaldır.Elektrikli tahrik sistemlerinde oluştuğunu ve uygun maliyetli çözümler ve hızlı üretim yapma kapasitemiz olduğunu düşünürsek, yurt içi ihtiyaçları karşılayabilecek bir noktadayız.Bu gözlemle açıkça görülmektedir. uydular da var.”

Selman Nas, uydu projelerinde mümkün olan en üst düzeyde firma ve kurumlarla işbirliği yaptıklarını kaydetti.

“>


;”>

  • TAI yeni uydu ihracatı
  • TAI yeni uydu ihracatında son durum
  • Türk Havacılık ve Uzay Sanayii
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK