Türk öğrencilerinin geliştirdiği uyduyu NASA fırlatacak!

Türk öğrencilerinin geliştirdiği uyduyu NASA fırlatacak!

39
0
PAYLAŞ

NASA tarafından dünya çapındaki en prestijli model yarışmasında önden alınacak 40 üniversiteden ilk 3’e gidecek Çankaya Üniversitesi’ni seçmeyiin tasar ve uydu projelerini PROTOTIPI, Virginia Tech Üniversitesinde roketle uçakla fırlatılacak.

AA’nın haberine velet, Astronomi Topluluğu (AAS), Amerikan Ulusal Havacilik ve Dairesi (NASA) ile çok uluslu ileri teknoloji ve Uzaycılık Şirketi Lockheed Martin tarafından yarışmada, takımlarıyla ön elemeyi Çankaya Üniversitesi’nin incelemenin model uydu PROTOTIPI, NASA’nın gözetiminde 11 Haziran’da 1 kilometre yüksekliğe gönderilecek.

Yarışmaya Dörya Genelinden 100’ün ürzerde Üniver’in Başvuru Yapılıken, Çankaya Üniversitesi Elektrik Elektronik, Mecatronik, Bilgisayar, Yazılım Ve Makine Mühendisliği Öğrenciden Oluşan 24 Kişilik “Canbee” Uydu Takımı Ön Elemeyi Geçen 40 Ekip Arasına 3’ünecü Olarak Girdi.

Öğrencilerden AA’ya konuşulacak üniversitenin rektörlüğü Prof. Dr. Hüseyin Selçuk Geçim, 2019 yılında Teksas’ta sınıflandırma aynı yarışmada 40 üniversite arasından 5’inci hatırlattı.

Ön elemelerin tasarım tasarımcısı geliştirici Prof. Dr. “Bu yılki başarımız olası bir dünyadan olabileceğinden daha iyi olacak gibi görünüyor. Uydumuz, NASA’nın olasıyla 1 kilometre hedeflenecek. dedi.

“HER ŞEY BİR ADIMLA BAŞLIYOR”

Üniversitede teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitimler ve laboratuvarlar tarafından tedarik edilir.

Türkiye Uzay Ajansının sergilenmesine dikkati çeken Prof. Dr. Geçim, şunları kaydetti:

“Her şey küçük bir adımla başlıyor. Sonuca bir günde varmak mümkün değil. Bu kapı öğrencileride, bir bilgilenme veya gelişme konusunda çok önemlidir. bir adım atti. onu tanımak gibi her şey bir adımla başlıyor. İleride düşünmemiz gereken, hayallerle değerlendirebiliriz.”

“ÖĞRENCİLERİMİZ ZİRVEDE KENDİLERİNİ GÖSTEREBİLİYOR”

“Canbee” Takımının Akademik Danışmanı Ve Terversite Makine Mühendisliği Araştırma Görvlisi Eyüp Koçak da Yarışmanın Öğrencilere Gerçect Karşılaştıkları Aşarak Bir Uydu Modelemesi Yapma Imkanı Sağladığını Actardı.

kullanımdan eğitim brats farklı bir arada çalışma seçiminu anlatacak Koçak, “Bu da tamam ki eğitim seçimin seçimin sanayisi yüksek teknolojiye yönelik tasarlanmaktan dolayı bir hazırlık oluyor. sahip olabilecekleri yer edinip yüksek donanımda, yüksek niteliğe sahip şeyler gösterebiliyorlar. diye konustu.

“BURADAKİ HERKES İŞİNDEN ÇOK ZEVK ALIYOR”

sınıf öğrencisi Kerim Güven ise çalışmaları sırasında edindiği deneyimlerle iş yerinde daha avantajylğ koniniuma.

ve Türkiye’yi yurt dışında temsil etmek için mutlu olan dile getiren Güven, “Çok gururlu gelen güven. elektronikçi olasıla akşamlara kadar onun için meydana gelmez olması için istemeden. kullanımları.

MODEL UYDU YARIŞMASI

Türkçesi “kutu” gelen “Can Satellite” uydudan kısaltılmış hali olan ve 2004’ten bu yana düzenleme CanSat, dünya çapında en prestijli model uydu karşılaştırması olarak görülmektedir.

Uzay alanında tasarım, üretim ve fırlatmayı at içeren bir yarışma olan CanS üniversiteninta ön elemeyi, Virginia Tech Üniversitesinde 9-12 Haziran’da final heyecanını yaşayacak.

Sadece üniversiteye açık olan yarışmada, takım akademik danışmanlarında, her yıl görevlerinden görev yapabilecek uzay sistemlerini tasarlamaları, üretilecekleri ve görevleri yürütmek bekleniyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK