TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’dan Akşam TV’ye özel açıklama: “TEKNOFEST’te, teknolojiyi deneyimleme imkanı...

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’dan Akşam TV’ye özel açıklama: “TEKNOFEST’te, teknolojiyi deneyimleme imkanı sunuyoruz”

180
0
PAYLAŞ

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğiyle bu yıl dördüncüsü başlatılan TEKNOFEST, 21 Eylül’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda başladı. Festivale katılan TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Akşam TV’ye özel açıklamalarda bulundu.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bu yıl dördüncüsü düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 21 Eylül’de başladı. 26 Eylül’e kadar devam edecek festival; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Başkanı Selçuk Bayraktar ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da diğer paydaşlar ve temsilcileri ile birlikte katıldı. Festival kapsamında TÜBİTAK Başkanı Mandal Akşam TV’ye özel açıklamalarda bulundu. TEKNOFEST kapsamındaki yarışmalar ve etkinliklerle gençleri teşvik etmek ve sorumlu kılmak istediklerini ifade eden Mandal, artık TeknoFest’te teknolojiyi deneyimleme fırsatı sundukları alanları çeşitlendirdiklerini ifade etti.

-TÜBİTAK’ın TeknoFest’in önemli bir parçası olduğunu biliyoruz. Bu yıl 36 yarışmadan 12’sini koordine ettiniz veya ortak oldunuz. TÜBİTAK’ın TeknoFest için gelecek hedefleri nelerdir?

Dediğiniz gibi TeknoFest, teknoloji yarışmalarının yapıldığı ve ödüllerinin buluştuğu bir yer. TÜBİTAK bu yıl da yarışmalara – 12 yarışmaya – katıldı ve şu anda ziyaret ettiğimiz standımızda gençlerimizle buluştu. Biz ne yapıyoruz? Eskiden şöyleydi: “Bizde bu teknolojiler var” derdik, onları tarif ederdik, görselleriyle paylaşırdık ama bu sene burada deneyimlemelerini istiyoruz.

Bakın şimdi mesela arkadaşlarımız, gençlerimiz şuraya maden arabası yapıyorlar. Geçmişte bu amaçla olduğunu söylüyorduk ama bu sefer bunu kendilerinin deneyimlemelerini istiyoruz. Şunlar önemlidir: Bu gençler gelecekte bu teknolojiyi kullanmıyorlar; Tasarlıyorlarsa, geliştiriyorlarsa, üretiyorlarsa ve istenirse bunu deneyimlemeleri gerekiyor. TeknoFest bu fırsatı sunuyor. TÜBİTAK olarak bu anlamda katkımızı bu yıl çeşitlendirdik. Sadece geliştirdiğimiz tüm teknolojileri ve geliştirmekte olduğumuz teknolojileri tanıtmakla kalmadık. Onlara “Bunu yapabilirsin, daha iyisini yapabilirsin, sizler bu konuda geleceğimize söz verdiğimiz gençlerimizsiniz” fikrini sözle değil, eylemle aktarmaya çalışıyoruz.

Bu nedenle bizim için TeknoFest tüm paydaşlarımızla ama en önemlisi gençlerimizle buluştuğumuz bir nokta…

-Biliyorsunuz TeknoFest’in çıkış noktası Türkiye’nin teknoloji üretebilen bir topluma dönüşebilmesi… Asıl amaç bu. Sizce TeknoFest 4 yılda bu hedefe ne kadar yaklaştı?

Evet, dediğim gibi aslında TeknoFest’te teknoloji üretiminin ilk aşamalarına geçiyoruz. Yani onu üretmek için teknolojiyi geliştirmek, geliştirmek için tasarlamak ve tasarlamak için bilime dayalı bilgi üretmek gerekir. 4 yılda çok daha değerli hale geldiğini görüyoruz. Yaptığımız yarışmalarda gençlerimizin onlara verdiğimiz motivasyonu gerçekten sorumluluğa dönüştürdüklerini görüyoruz. Bu sorumluluğu almışlar, çözüm bulma noktasında çok cesurlar. Onları sadece maddi olarak değil, manevi olarak da teşvik ettiğimizde hayal bile edemeyeceğimiz bir bilgi, beceri ve yetkinliğe sahipler… Yeter ki önlerini biz açalım. Bu nedenle burada yapmaya çalıştığımız şey, “Sen yap, bizden daha iyisini yapabilirsin” mottosuyla gençlerimizi cesaretlendirmek, motive etmek ve aynı zamanda sorumlu kılmaktır.

26 Eylül Pazar gününe kadar 6 gün boyunca 7’den 70’e tüm teknoloji dostlarımızı, gençlerimizi ve bu konuda ‘merak ediyorum’ diyenleri TÜBİTAK standına davet ediyoruz. Heyecanımıza ortak olmalarını bekliyoruz.


  • tübitak başkanı
  • tübitak başkan teknofest
  • tekno partisi
  • teknofest 2021
  • teknofest tübitak
  • Hasan Mandal
  • Tübitak Başkanı Hasan Mandal
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK