Toyota, yaşanan kaza sonrası otonom araçlarını Paralimpik Oyunları’ndan geri çekme kararı aldı

Toyota, yaşanan kaza sonrası otonom araçlarını Paralimpik Oyunları’ndan geri çekme kararı aldı

57
0
PAYLAŞ

Toyota, kazanın ardından otonom araçlarını Paralimpik Oyunlarından çekme kararı aldı.

Japonya merkezli otomobil üreticisi Toyota, geçirdiği bir kaza sonrasında ‘e-Palette’ otonom araçlarını Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarından çekme kararı aldı. Aracın, oyunlarda mücadele etmesi beklenen görme engelli bir sporcuyla çarpıştığı ve sporcuyu yaraladığı belirtildi.

Japonya merkezli otomobil üreticisi Toyota, bir yaya ile geçirdiği kaza sonrasında ‘e-Palet’ otonom araçlarını Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’ndan çekme kararı aldığını duyurdu. Karar, aracın görme engelli bir sporcuya çarpmasından bir gün sonra alındı. Şirket CEO’su Akio Toyoda, konuyla ilgili bir video yayınlayarak açıklama yaptı. Açıklamada, aracın bir kavşakta durduğu ve saatte 1 veya 2 kilometre hızla bir yayaya çarparak operatörün kontrolünde kavşağa girmek üzere olduğuna dikkat çekildi. Sporcunun kimliği kamuoyuyla paylaşılmadı.

Aksam.com.tr’nin Engadget’tan aktardığı habere göre; Toyota, yaklaşık 2 yıl önce, Ekim 2019’da düzenlenmesi beklenen oyunlarda Paralimpik Oyunlarında e-Palet araçlarını kullanmayı planladığını açıklamıştı. Ancak dünyaya yayılan COVID-19 salgını nedeniyle oyunlar, 2020’ye ertelendi.

Oyunlar için şirket, her biri belirli bir döngüde saatte yaklaşık 20 kilometre hızla hareket edebilen 20 araçlık bir filo başlatmayı planladı. Bununla birlikte, herhangi bir aksilik olursa kontrol altına almak için araçta bir güvenlik görevlisinin bulunması da hedeflendi.

YETKİLİLER, ARAÇ TARAFINDAN SAÇILILAN SPORCULARIN CİDDİ YARALANMADIĞINI İMZALADILAR

Toyota ayrıca araçların Paralimpik Oyunları için özel olarak uyarlandığını ve her araçta 1 elektrikli rampa ve 4 tekerlekli sandalye sığacak kadar yer olduğunu duyurdu. Ayrıca şirket, aracı renk körü yolculara uyarlamak için araç gövdesinin içindeki elemanlarda da değişiklikler yaptı.

Yetkililer, aracın çarptığı sporcunun ciddi şekilde yaralanmadığına dikkat çekti. Yarışlara katılması beklenen sporcunun sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından konaklama alanına döndüğü kaydedildi.

“>


;”>

  • toyota e-palet
  • toyota otonom araç
  • toyota paralimpik oyunları
  • tokyo 2020 paralimpik oyunları
  • toyota
  • e-palet
  • e-palet içinde otonom araç
  • Paralimpik Oyunlar
  • e-palet dedi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK