TikTok, Çin’de 14 yaşının altındaki kullanıcıların uygulamada geçirdikleri süreyi 40 dakika ile...

TikTok, Çin’de 14 yaşının altındaki kullanıcıların uygulamada geçirdikleri süreyi 40 dakika ile sınırlandırdı

67
0
PAYLAŞ

TikTok, 14 yaşın altındaki kullanıcıların uygulamada geçirdikleri süreyi Çin'de 40 dakika ile sınırlandırıyor

TikTok’un ana şirketi ByteDance, TikTok’un Çince versiyonu olan ??Douyin’de tanıtılan yeni bir ‘Gençlik Modu’ ile 14 yaşından küçük kullanıcıların uygulamada geçirdikleri süreyi sınırlandırdı. 14 yaşından küçük olduğu doğrulanan tüm kullanıcıların otomatik olarak Gençlik Moduna geçeceği ve artık uygulamada günde 40 dakika geçirebileceği kaydedildi.

TikTok’un ana şirketi ByteDance, platformun Çince versiyonu olan Douyin’de tanıtılan yeni bir ‘Gençlik Modu’ ile 14 yaşın altındaki kullanıcıların uygulamada geçirdikleri süreyi günde 40 dakika ile sınırlandırdı. 14 yaşından küçük olduğu doğrulanan tüm kullanıcıların otomatik olarak söz konusu moda geçeceği kaydedildi.

Engadget’tan Aksam.com.tr’nin haberine göre; Şirket ayrıca ‘Xiao Qu Xing (Little Fun Star)’ adlı yeni bir uygulama tanıttı. TikTok benzeri kısa video uygulamasının sınırlı sayıda konuda paylaşıma izin verdiği belirtildi. 40 dakika kullanım süresine izin veren platformda; İçeriği beğenebileceğinin ancak yeni içerik yükleyemediğinin veya mevcut içeriği paylaşamadığının da altı çizildi.

Diğer yandan; Getirilen zaman sınırına ek olarak, Çin’deki çocuk kullanıcılar artık 22:00 ile 06:00 saatleri arasında Douyin’e erişemeyecek. Alınan önlemler yalnızca gerçek adını ve yaşını bildiren kullanıcılar için geçerli olacaktır. Bu nedenle Douyin, ebeveynlerin çocukları hakkında gerçek bilgileri kaydetmelerini isteyecektir. ByteDance ayrıca; Douyin’e bilim, sanat tarihi ve tarih gibi eğitim konularında daha fazla içerik katacak. Yeni uygulama Xiao Qu Xing ise yalnızca eğitim alanlarında içerik sunacak.

ÇİN EYLÜL BAŞINDA OYUN SÜRELERİNİ KISITLADI

Diğer yandan; Eylül ayı başlarında Çin, 14 yaş altı kullanıcıların oyun oynama sürelerine de kısıtlamalar getirdi. Söz konusu kullanıcılar; Cuma, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde haftada sadece 3 saat 20:00-21:00 saatleri arasında video oyunu oynayabildiği kaydedildi. Önceden çocuklar günde 90 dakikaya kadar ve tatillerde 3 saate kadar oynayabilirdi. Yasal makamlar, kural değişikliğinin oyun bağımlılığı ile mücadele için yapıldığına dikkat çekti.

Bununla; South China Morning Post, Douyin kullanıcılarının yalnızca yüzde 0,34’ünün 12 yaşın altında olduğunu ve yalnızca yüzde 4,18’inin 13-19 yaşları arasında olduğunu söylüyor. Ancak Douyin’in resmi olarak demografik verileri açıklamadığı da biliniyor.


  • baytlık
  • tik tok
  • tik tok zaman sınırı
  • douyin
  • douyin nedir
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK