Savunma sanayisi milli sisteme emanet

Savunma sanayisi milli sisteme emanet

107
0
PAYLAŞ

Savunma sanayisi milli sisteme emanet

Yerli ve milli olarak geliştirilen Mobil Telemetre Yer İstasyonu, 2023 yılında devreye girecek ve savunma sanayi ürünlerine hizmet verecek. Dünyada sınırlı sayıda ülkede bulunan sistem, %75 yerlilik oranına sahip olacak.

Milli olarak geliştirilen Mobil Telemetri Yer İstasyonu, Türk savunma sanayii ile başlayacak.

AA’da yer alan habere göre; Profen, ürünlerini ve yeteneklerini dünyanın en büyük uydu fuarı olan Satellite 2021’de Washington, ABD’de sergiliyor. Bu ürünler arasında Mobil Telemetri Yer İstasyonu da bulunmaktadır.

Profen Mobil Telemetri Yer İstasyonu; Kara araçlarının yanı sıra uçak, insansız hava araçları, füzeler ve fırlatma sistemleri gibi hava platformlarının üretimi sırasında yapılan testler sırasında hız, irtifa, sıcaklık, konum gibi telemetri verilerini toplar, analiz eder, saklar ve raporlar. Önceden belirlenmiş yörünge takibi de dahil olmak üzere çok çeşitli takip seçeneklerine sahip olan Mobil Telemetri Yer İstasyonu, görev kontrol merkezleri ile orkestrasyon ve uzaktan yönetim de sağlıyor.

Portatif yer istasyonu, treylere monte edilmiş bir Telemetri İzleme Anten Sistemi ve bir kontrol panelinden oluşur. İstasyon, hızlı kurulum/montaj ve yüksek mobilite özellikleri ile kullanıcıya kolay kullanım sunar.

Profen Savunma AŞ Genel Müdürü Kamil Yüksel, şirketin 25. yılını kutlayarak 2012 yılından bu yana Profen Grup bünyesinde faaliyet gösterdiğini söyledi.

Savunma sanayii için sistemler tasarladıklarını, kurulum ve devreye alma çalışmalarını yürüttüklerini belirten Yüksel, bu kapsamda yakın zamanda Mobil Telemetri Yer İstasyonu geliştirmeye başladıklarını belirtti.

Yüksel, bu alandaki ihtiyaçların dünyadaki az sayıdaki yabancı üreticiden sağlanması nedeniyle milli çözüme odaklandıklarını belirterek, istasyonun yerlilik oranının yüzde 75’in üzerine çıkacağını vurguladı.

Türk savunma sanayisinden Mobil Telemetri Yer İstasyonu için ilk siparişin aldıklarını bildiren Yüksel, istasyonla ilgili olarak yabancı müşterilerle de görüştüklerini kaydetti.

Yer istasyonu için yaklaşık 8 aydır ürün geliştirme çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Yüksel, sistemi 2023 yılında devreye almayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.


  • Mobil Telemetri Yer İstasyonu
  • türk savunma sanayi
  • Uydu 2021
  • yerel uydu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK