Samsung, beynin nöron haritasını 3 boyutlu çiplere kopyalamayı planlıyor

Samsung, beynin nöron haritasını 3 boyutlu çiplere kopyalamayı planlıyor

97
0
PAYLAŞ

Samsung, beynin nöron haritasını 3D çiplere kopyalamayı planlıyor

Samsung, gerçek insan beyni gibi çalışan çiplerin mevcut beyin yapılarını ödünç alarak geliştirilebileceğini öne sürdü. Şirket, beynin nöron haritasını 3D çiplere kopyalamayı amaçlayan yeni bir yöntem üzerinde çalışmaya başladı.

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, mevcut beyin yapılarını ödünç alarak gerçek insan beyni gibi çalışan çiplerin geliştirilebileceğini öne sürdü. Şirket, beynin nöron haritasını kopyalayıp 3D nöromorfik çiplere yapıştırmayı planladığı yeni bir yöntem üzerinde çalışmaya başladı.

Engadget’tan Aksam.com.tr’nin haberine göre; Söz konusu yöntem, büyük hacimli nöronlara giren bir dizi nanoelektrot tarafından desteklenecek. Bu sayede hem nöronların birbirine bağlandığı noktalar hem de bu bağlantıların gücü kaydedilecektir. Samsung bu verileri kopyalayıp bir 3D bellek ağına yapıştırabilecek. Kullanılan 3B bellek ağı, kullanıma hazır flash bellek veya dirençli RAM gibi son teknoloji bir depolama alternatifi olabilir.

Her bellek birimi, nöron haritasındaki bir nöron bağlantısının gücünü yansıtan bir iletkenliğe sahip olacaktır. Samsung’a göre; Sonuç, insan beynini bilim adamlarının başlangıçta amaçladığı şekilde tersine çevirmeyi mümkün kılacaktır.

YÖNTEM, YAPAY ZEKA SİSTEMLERİNİN GERÇEK BEYİNLER GİBİ DAVRANIŞLARINI YAPTIRABİLİR

Paylaşılan diğer bilgilere göre; bu yöntem, yapay zeka sistemlerinin gerçek beyinler gibi davranmasını mümkün kılabilir. Bu yöntemle geliştirilen yapay zeka, yeni kavramları daha kolay öğrenebilmekte ve değişen koşullara uyum sağlama esnekliği gösterebilmektedir. Bu sayede yakın gelecekte gerçek insan anlayışı ile tam otonom makineler ortaya çıkmaya başlayabilir.

Diğer yandan; Samsung’un üzerinde çalıştığı yöntemin oldukça karmaşık mühendislik çalışmaları gerektirdiği biliniyor. Gerçek bir insan beyninin ortalama 100 milyar nörona ve bunun bin katı kadar sinaptik bağlantıya sahip olduğu belirtiliyor. Çünkü; İdeal bir nöromorfik çipin yaklaşık 100 trilyon bellek birimine ihtiyaç duyacağı belirtiliyor. Bu da yakın gelecekte geliştirilen projenin gerçekleşmesini oldukça zorlaştırmaktadır.


  • samsung 3d çip
  • Samsung
  • samsung insan beyni
  • Samsung insan beynini kopyalayacak
  • samsung nöromorfik çip
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK