Sabit kanatlı vurucu İHA Alpagu’ya talep yağıyor

Sabit kanatlı vurucu İHA Alpagu’ya talep yağıyor

100
0
PAYLAŞ

Sabit kanat forvet İHA Alpagu'ya talep

Sabit forvet İHA Alpagu’ya yurt içinden ve yurt dışından talep yağıyor. Öte yandan ilk ihracatı gerçekleştirilen Döner Kanatlı Karşı İHA Sistemi Kargu için imza atılmasına an meselesi olduğu açıklandı.

Son dönemde yerli ve yabancı kullanıcılar için mühimmat testleri gerçekleştiren sabit kanatlı vurucu insansız hava aracı (İHA) sistemi Alpagu talep görüyor.

AA’da yer alan habere göre; STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz yaptığı açıklamada, yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliğe katıldıklarını ancak hiçbirinin TEKNOFEST’teki kadar heyecanlı ve keyifli geçmediğini söyledi.

Gençler ve çocuklarla bir şeyler paylaşmaya ve enerjilerinden yararlanmaya çalıştıklarını ifade eden Güleryüz, “Onlarda bizim geleceğimiz var. STM olarak gençlerimize bir şeyler katabilirsek, onlardan bir şekilde faydalanabilirsek mutlu oluruz. Onlar için birçok etkinlik yapıyoruz.Türkiye Drone Şampiyonası,Dünya Drone Şampiyonası STM sponsorluğunda.Oluyor.Çocuklarımıza drone tasarlatıyoruz.Belki ilerde fikirlerinden çok parlak şeyler çıkar ve bunları birlikte konuşuruz. ” dedim.

STM’nin yürüttüğü projeler hakkında bilgi veren Güleryüz, Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin Gölcük Tersanesi’nde yürütüldüğünü bildirdi.

Takvimi hızlandırmak, yerli ve milli katkıyı artırmak için çalıştıklarını anlatan Güleryüz, denizaltı torpido kovanlarının bulunduğu burun kısmına (Bölüm 50) doğru önemli bir adım attıklarını söyledi. Güleryüz, “Belki de yapımı en zor kısım… Savunma Sanayii Başkanlığımızın yönlendirmesi ve desteğiyle, bizim mühendislik katkımızla, bu boyutta büyük bir denizaltının burnu ilk kez özel bir tersanede yapıldı ve geçen hafta teslim ettik.Milli Denizaltı yapacağız,MILDEN yolunda devam edeceğiz.Başlayacağız.Tüm bu çalışmalar ve altyapılar Milli Denizaltıların yapımında bize çok önemli bilgiler verecek.Açısından çok kritik bir proje. yerli ve milli katkı sağlamaktır.” dedi.

Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin tasarımının yabancı bir firmaya ait olduğunu ifade eden Güleryüz, STM olarak Türkiye’de yapılabilecek her parçanın teknik özelliklerini elde etmeyi, yerli firmalarla değerlendirmeyi ve sunmayı hedeflediklerini kaydetti. çözüm üreterek tasarım firmasına Güleryüz, “Bu parçaları kendi denizaltılarımıza koymayı hedefliyoruz. Bugün kendi denizaltımız için başlayacak, ileride başka ülkelerde üretilen denizaltılarda da kullanılabilir. Bir şekilde değerlendireceğiz. Ciddi bir yatırım yapılmış. yapılmış, çok büyük 5 eksenli bir tezgah var, dünyada sayılı birkaç parçadan biri. Parçayı işlemek için bir alt yapı hazır. Bugün denizaltıya, yarın başka bir faaliyete geçecek.” değerlendirmesini yaptı.

“UZAY ARACI OLARAK KARMAŞIK OLARAK”

Özgür Güleryüz, Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında kullanılacak yeni yerli çözüm arayışlarının devam ettiğini söyledi.

Milli Gemi Projesi’nin uzun bir tartışmanın ardından hayata geçtiğine işaret eden Güleryüz, şunları kaydetti:

“Milli Denizaltı’nın vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizde oluşan askeri denizcilik ekosistemi ile Milli Denizaltı’nın hayata geçmesi sürpriz olmayacak ama kolay bir iş değil. STM olarak her türlü göreve hazırız. Üniversitelerimizi de dahil edebilmemiz için Deep Quests adlı bir yarışma programı düzenliyoruz, Denizaltılar üzerine yüksek lisans, doktora tezi olacak, onları inceleyelim.

Bir denizaltı tasarlamak ve inşa etmek kolay bir iş değildir. Denizaltı dediğiniz cihaz, neredeyse bir uzay aracıyla aynı karmaşık bir sistemdir. Ülkemizde de başka ülkelerde de buna ihtiyaç var. Bu projenin tasarlanması halinde STM olarak aktif rol alacağımızı umuyoruz.”

YENİ İHRACAT KALEM Çarpıcı İHA

STM Genel Müdürü Güleryüz, Sabit Kanatlı İHA Sistemi Alpagu’nun geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri ve yurt dışından gelen heyetlerle birlikte mühimmatla test edildiğini söyledi. Güleryüz, “İnşallah çok yakında Alpagu’yu envantere alacağız.” dedim.

Döner Kanatlı Forvet İHA Sistemi Kargu’nun ilk ihracatını gerçekleştirdiklerini belirten Güleryüz, “İmza aşamasına çok yakın olduğumuz birçok ülke var. Kargu kendini kanıtladı. Kargu’dan vazgeçmeyeceğiz. Kargu versiyonu ile durmayın.Mühimmat serbest bırakma versiyonu, farklı mühimmat kafaları, entegre RF arayıcı kafa gibi birçok farklı çeşidi var.Sahadaki faaliyetlerimiz devam ediyor.Yabancı müşterilerle bir araya geldikçe onlardan geri bildirim alıyoruz. ihtiyaçlarına farklı çözümler sunuyor.” dedi.


  • alpagu
  • ihracat
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK