Rolls-Royce, tamamen elektrikli hava aracı Spirit of Innovation’ın ilk uçuşunu başarıyla tamamladı

Rolls-Royce, tamamen elektrikli hava aracı Spirit of Innovation’ın ilk uçuşunu başarıyla tamamladı

99
0
PAYLAŞ

Rolls-Royce, tamamen elektrikli uçak Spirit of Innovation'ın ilk uçuşunu başarıyla tamamladı

İngiliz lüks araç üreticisi Rolls-Royce, tamamen elektrikli uçağı Spirit of Innovation’ın ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Salisbury’deki Boscombe Down sahasından kalkan araç, 15 dakikalık bir uçuş yaptı.

İngiltere merkezli lüks araç üreticisi Rolls-Royce, ‘İnovasyon Ruhu’ tamamen elektrikli uçağın ilk uçuşunu başarıyla tamamladığını duyurdu. Araç, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Salisbury’deki Boscombe Down sahasından havalandı. Uçuş toplam 15 dakika sürdü.

CNBC’den Aksam.com.tr’nin haberine göre; Spirit of Innovation ayrıca dünyanın en yoğun pil takımını 400 kW güç aktarma organıyla kullandığı biliniyordu. Tamamen elektrikli uçak saatte yaklaşık 483 kilometre hıza ulaşabilir.

Paylaşılan diğer bilgilere göre araç, ‘ACCEL’ adlı bir program tarafından finanse ediliyor. Program; Aynı zamanda Rolls-Royce, Mercedes LAW, Birleşik Krallık İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü arasındaki bir ortaklığı da içeriyor.

ROLLS-ROYCE, ABD HAVA KUVVETLERİ İLE 800K DOLARLIK SÖZLEŞME İMZALADI

Diğer yandan; Rolls-Royce ayrıca kısa süre önce ABD Hava Kuvvetleri ile havada yakıt ikmali ve planlama yazılımı için 800.000 dolarlık bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Şirketin 2020 yılında 15,87 milyar dolar gelir elde ettiği biliniyordu. Bu gelirin 1,7 milyar doları Ar-Ge çalışmalarına harcandı. Şirket ayrıca 2030 yılına kadar ürün testleri hariç tüm faaliyetlerinde net sıfır karbon kullanımını hedefliyor.


  • Rolls Royce
  • rolls-royce elektrikli uçak
  • rolls-royce yenilik ruhu
  • rolls royce yenilik ruhu
  • tamamen elektrikli uçak
  • elektrikli uçak
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK