RAM üreticisi, Ryzen 7000’in DDR5-5200’ü destekleyeceğini açıkladı

RAM üreticisi, Ryzen 7000’in DDR5-5200’ü destekleyeceğini açıkladı

27
0
PAYLAŞ

Bellek üreticisi Apacer, sitesinde AMD’nin varsayılan olarak JEDEC belirtiminden daha hızlı belleği desteklemeyi planladığını açıkladı. Apacer’ın sitesindeki slayt, Intel ve AMD platformları için bu yıl içinde piyasaya sürülecek olan ve henüz piyasaya sürülmemiş “Raphael” Ryzen 7000 yongaları da dahil olmak üzere desteklenen mevcut bellek standartlarını listeliyor.

Burada şaşırtıcı olan, Intel’in Alder Lake platformu için JEDEC tavsiyesi olan DDR5-4800’e bağlı kalmasına rağmen, AMD’nin DDR-5200’ü destekleyerek Zen 4 yongaları ile bir tane daha iyiye (400MT/sn daha iyi) gitmeyi planlıyor olmasıdır. Bu slayt aynı zamanda AMD’nin AM5 platformuna geçişinin DDR4 desteğini ortadan kaldıracağı söylentisini doğruluyor gibi görünüyor, çünkü bu da tabloda listelenmemiş.

(İmaj kredisi: Apacer)

AMD’nin DDR4 desteğini bırakmasının olası nedenlerinden biri, DDR5’in performansına odaklanabilmesi ve bellek hız aşırtma profillerini destekleyen EXPO girişimi ile birlikte, durumun gerçekten böyle olabileceği görülüyor. Bu aynı zamanda, tıpkı Zen 2 ve Zen 3’te olduğu gibi, bellek performansının AMD’nin yeni yongalarında da kilit rol oynayacağını gösteriyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK