Nöbetçi eczane aramak mazi olabilir: TEKNOFEST’te 1. oldular… Öğrencilerden “Akıllı Eczane Sistemi”

Nöbetçi eczane aramak mazi olabilir: TEKNOFEST’te 1. oldular… Öğrencilerden “Akıllı Eczane Sistemi”

94
0
PAYLAŞ

Nöbetçi eczane arayışı geçmişte kaldı: TEKNOFEST'te 1. oldular... Öğrencilerden "Akıllı Eczane Sistemi"

Malatya Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri “Akıllı Eczane Sistemi” geliştirdi. Projenin hayata geçirilmesi halinde vatandaşların nöbetçi eczane arama sorununa çözüm olacak.

Malatya’da bulunan Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin TEKNOFEST’te birincilik kazandığı “Akıllı Eczane Sistemi” projesi hayata geçirilirse vatandaşlar 7/24 eczanelerden ilaç alabilecek.

AA’nın raporuna göre, Öğrenciler, Kovid-19 döneminde eczanelerde vatandaşlara daha hijyenik bir alışveriş ortamı sağlamak için araştırmalara başladı. Eczanelerde yaşanan sorunları ve eksiklikleri anketle araştıran öğrenciler, vatandaşların eczaneye girmeden ilaç alabilecekleri “Akıllı Eczane Sistemi”ni geliştirmeye karar verdi.

Yaklaşık 2 yıl süren çalışmalar sonucunda otomat tarzı bir cihaz geliştiren öğrenciler, Havacılıkta Sağlık ve İlkyardım Kategorisi Lise Düzeyinde İnsanlığın Yararına Teknoloji yarışmasında birincilik, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST.

Görünüş olarak ATM’yi andıran “Akıllı Eczane Sistemi”, e-Reçete ile de senkronize olarak çalışabilmektedir.

TC kimlik numarası ve e-Reçete kodu girilerek ilaçları bir mekanizma ile hastaya veren sistem, doktorun reçeteye yazdığı bilgiler dahilinde ilaçların nasıl kullanılabileceğine dair bilgileri de çıktı olarak sunabilmektedir. reçete. Bu sayede sistem vatandaşlara 7 gün 24 saat ilaç satın alma imkanı sağlıyor.

Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Saha öğretmeni Ali Yılmaz Altunsuyu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cihazın vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacağını söyledi.

Projenin TEKNOFEST’te bir ilk olmasının önemli olduğunu belirten Altunsuyu, “E-Reçete sistemi ile tamamen uyumlu çalışıyor. İlaç barkodlarını önceden okutuyoruz. Böylece ilaç raftan alındığı için , hasta aşağıdaki ilacın düştüğü konusunda uyarır.Sistemin yazılımı öğrencimiz tarafından geliştirilmiştir.” söz konusu.

TEKNOFEST’in öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri ve kendilerini kanıtlamaları için iyi bir ortam olduğunu anlatan Altunsuyu, Sakarya ve Kocaeli’deki birçok yazılım firmasının yazılımı yapan öğrencilerine burs ve iş vermek istediğini belirtti.

Altunsuyu, vatandaşların bu sistemle en yakın eczaneye giderek ilaçlarını alabileceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de e-Reçete sistemi var. Doktorun yazdığı reçete Türkiye’nin her yerinden alınabiliyor. e-Reçete kodu ve TC Kimlik numarasını girdiğinizde sistemde görünüyor. İlacınızı her yerden alabilirsiniz. e-Reçete sistemi, sistemimizin en büyük özelliklerinden biridir.7/24 çalışmasının nedeni budur.Hasta ATM gibi her yerden ilacını alabilir.Aynı zamanda zamanını kısaltır. barkod okuma Hasta hijyenik bir şekilde ilacını alır, ilacı aldıktan sonra çıktı olarak makbuz olarak verilir.Doktor ilacı bu şekilde tanımlamıştır.Sabah,öğlen,akşam,aç veya tok, sistem verir çıktı tam da öngörüldüğü gibi.”

TEKNOFEST’te projenin ilk seçilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı ve birçok eczanenin kendileriyle iletişime geçtiğini anlatan Altunsuyu, bazı özel firmaların cihazla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

“İki yıl bu sistem üzerinde çalıştık”

Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Otomasyon Bölümü 12. sınıf öğrencisi Taha Özbay, geliştirilen cihazın yazılımını kendisinin yaptığını söyledi.

Vatandaşlara kolaylık sağlamak için böyle bir cihaz geliştirmek istediklerini ifade eden Özbay, “Kovid-19 döneminde eczanelerde kalabalık ve nöbetçi eczane arama sorununu ortadan kaldıracak yazılımı yaptım. Bu proje başlamadan önce biz hasta ve hasta yakınlarıyla görüştük, anketler yaptık. Sonuç olarak böyle bir sistem geliştirdik. İki yıl bu sistem üzerinde çalıştık ve TEKNOFEST’te birinci olduk.” dedi.

TEKNOFEST’e her zaman katılmak ve bu alanlarda daha faydalı işler yapmak istediğini dile getiren Özbay, şunları kaydetti:

“TEKNOFEST harika bir ortam. Bu sayede kendimi daha da geliştirdim. Bazı fikirlerin gerçekten değer bulduğu bir yer. Yüzlerce proje ve yarışmacı gördüm. İş teklifleri aldım. Çok ilgi var. gerçekten görülmeye değer bir ortam. Bundan sonraki hedefim yazılım mühendisi olmak. TEKNOFEST’ Türkiye’de aldığım iş fırsatlarını değerlendirmek istiyorum.”


  • eczacı
  • tekno partisi
  • lise
  • proje
  • akıllı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK