NASA, uzay istasyonuna artırılmış gerçeklik aygıtı yolladı

NASA, uzay istasyonuna artırılmış gerçeklik aygıtı yolladı

94
0
PAYLAŞ

NASA, uzay istasyonuna artırılmış gerçeklik cihazı gönderdi

NASA, Dünya ile istasyon arasındaki iletişim gecikmesi sorununu çözmek için Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) artırılmış gerçeklik cihazı gönderdi. T2 Artırılmış Gerçeklik (T2AR) adlı cihazın, astronotların istasyonda ihtiyaç duydukları bakım ve onarım işlemlerini Dünya ile iletişim kurmadan yapabilmelerini sağladığı kaydedildi.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) artırılmış gerçeklik cihazı gönderdiğini duyurdu. Yer ile istasyon arasındaki haberleşme gecikme sorununu çözmeyi amaçlayan cihaz,istasyonda gerekliHouston’daki görev kontrol merkezinin yardımı olmadan bakım ve onarım operasyonlarının gerçekleştirilebilmesini sağladığı belirtildi. Dünyaca ünlü uzay ajansı, T2 Artırılmış Gerçeklik (T2AR) teknolojisinin Microsoft’un HoloLens artırılmış gerçeklik gözlüklerinden ve yazılımından yararlandığına da dikkat çekti.

Aksam.com.tr’nin Cumhuriyet Dünyası’ndan aktardığı habere göre; T2AR teknolojisi, astronotlara nereye bakacaklarını ve bakım ve onarım talimatlarını gösterebilir. Artırılmış gerçeklik cihazı, işlem adımlarında ilerlemek için astronotların sözlü talimatlarını da takip edebilir.

İLK KEZ NİSAN’DA İSTASYONDA T2AR TEST EDİLDİ

Diğer yandan; Söz konusu teknoloji ilk olarak Nisan ayında uzay istasyonunda Japon astronot Soichi Noguchi tarafından test edilmişti. Noguchi, geliştirilmiş artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak istasyonda bir koşu bandını onardı. Test sırasında ekipman, Noguchi’nin onarım işlemi sırasında iki eliyle çalışmasını mümkün kıldı. Daha önce, astronotlar talimatlarını bir PDF’den okudukları bir cihazı tutmak için bir elleriyle adımları takip edebiliyorlardı.


  • nasa ar
  • nasa artırılmış gerçeklik
  • iss ar
  • artırılmış gerçeklik
  • nasa artırılmış gerçeklik cihazı
  • nasa t2ar
  • t2ar
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK