Minyatür bombanın yeni yetenekleri… Aselsan üretti, Türkiye’nin ilki oldu

Minyatür bombanın yeni yetenekleri… Aselsan üretti, Türkiye’nin ilki oldu

71
0
PAYLAŞ

Minyatür bombanın yeni yetenekleri... Aselsan'ın ürettiği, Türkiye'nin ilki oldu

100 km menzile sahip minyatür bomba, çok taşıyıcılı salon ile hava platformundan atılabilen yumuşak-sert kara hedefleri ve hareketli hedeflerde kullanılacak.

ASELSAN, seri üretimine devam eden minyatür bombaya yeni yetenekler getiriyor.

AA’nın raporuna göre, Minyatür bomba, çoklu taşıma güvertesi olan bir hava platformundan atılabilen, sert ve yumuşak kara hedeflerine karşı kullanılabilen INS/GPS güdümlü mühimmat olarak geliştirildi.

100 kilometre menzile sahip olan minyatür bomba, düşük yan hasara sahipken uygun maliyetli bir seçenek haline getiriyor.

Delici etkinliği ile 1 metre kalınlığında bir duvarı delebilen minyatür bomba için Savunma Sanayii Başkanlığı ile seri üretim sözleşmesi imzalandı.

ASELSAN, minyatür bomba projesinin yanı sıra akıllı çoklu taşıma alanı da geliştirdi. Bu sayede F-16 uçaklarının kanatlarının altına dört adet minyatür bomba taşıyan çoklu sallar yerleştirilebiliyor. 8 farklı hedefe toplam 8 mühimmat nişan alabiliyor.

Bu sürüm ile Türkiye’de ilk kez yerli pnömatik tahliye sistemi geliştirildi. Söz konusu gelişmenin ardından silahlı ve taarruz amaçlı insansız hava araçları için yeni bir pnömatik akıllı fırlatma varyantı için çalışmalar da başladı.

Hareketli hedeflere karşı etkili

ASELSAN, minyatür bombanın seri üretimine devam ederken, bu kez mühimmatın varyantları üzerinde çalışmaya başladı.

“Man-in-the-Loop” başlıklı kızılötesi arayıcılı minyatür bomba (IIR Minyatür Bomba) varyantı 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) sergilendi.

Kızılötesi arayıcı sayesinde minyatür bomba, önceki varyantta olduğu gibi sadece sabit hedeflere değil, hareketli hedeflere de etkili bir mühimmat olacak. IIR Minyatür Bombası ile INS/GPS’in de lokalize edilmesi hedefleniyor.

Man-in-the-Loop özelliği ile pilot ve mühimmat ile etkileşim halindeyken hedefi anında güncellemek mümkün olacak.

Atıldıktan sonra denetçide

İlk varyantta, düşürüldükten sonra nokta hedefe giden minyatür bir bomba bulunurken, yeni varyantta, pilotla etkileşime giren kontrol edilebilir bir mühimmat, düştükten sonra ortaya çıkacak.

Kızılötesi arayıcı başlı minyatür bombanın tasarım süreci ASELSAN’ın kendi kaynaklarıyla devam ediyor. Tasarımın tamamlanmasının ardından yer ve uçuş testleri gerçekleştirilecektir. Yeni varyantın yakın zamanda envantere eklenmesi hedefleniyor.

Farklı yol haritalarına ve patlama efektlerine sahip minyatür bomba çeşitleri aynı patlayıcı güce sahiptir.

“>


;”>

  • bomba
  • bombalama
  • minyatür
  • aselsan
  • savunma
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK