Milli Muharip Uçak’ta kullanılacak! Yunanistan paniğe kapıldı

Milli Muharip Uçak’ta kullanılacak! Yunanistan paniğe kapıldı

85
0
PAYLAŞ

Milli Muharip Uçakta Kullanılacak!  Yunanistan panikledi.

TAI’nin Fransız firması ile “Milli Muharebe Uçağı (MMU)”nda kullanılacak “3DEXPERIENCE PLM” teknolojisi için anlaşması Yunanistan’ı fena halde paniğe sürükledi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) Milli Muharip Uçakta kullanılacak 3DEXPERIENCE PLM teknolojisi için Fransız Dassault Systemes firması ile yaptığı anlaşma, komşu Yunanistan’da büyük ses getirdi.

Star.com.tr’de yer alan habere göre Yunan blogları, “Fransa, Yunanistan’a verdiği Rafale savaş uçağından sonra TF-X savaş uçağı için Türkiye’ye ileri teknoloji sattı” iddiasında bulundu. Yunan sosyal medya kullanıcıları, Yunanistan’ın Fransa’ya Türkiye’ye askeri teknoloji satmaması için hükümler koymasını önerdi.

Konuyu gündeme getiren Yunan medyası, 2018 yılında TAI ve Dassault Systemes’in anlaştığını yazdı. 3DEXPERIENCE PLM teknolojisinin bir yazılım olduğuna değinen Yunan medyası, bu teknolojinin daha çok ordu dışındaki endüstriler tarafından kullanıldığını belirtti.

ULUSAL SAVAŞ UÇAĞI İÇİN DİJİTAL İKİZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), hangardan 18 Mart 2023’te çıkması hedeflenen Milli Muharip Uçağı’nın (MMU) tasarımı ve üretimi için dijital ikiz teknolojisi ile çalışmalara başladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, MMU’yu tasarımdan üretime geliştirmek için 3DEXPERIENCE PLM platformunu ve havacılık sektörü deneyimlerini kullanan TAI, bu teknoloji için Dassault Systemes ile anlaşma yaptı. MMU’nun tüm tasarım ve testlerini dijital ikiz teknolojileri yardımıyla gerçekleştirecek olan TAI, ürün geliştirme sürecini hızlandıracak, üretim ve test süreçlerini dijital teknolojilerle sürdürecek.

DASSAULT SYSTEMES’İN UZMANLIĞI

Dassault Systemes (Dassault Systèmes SA), 3D ve Ürün Yaşam Döngüsü yazılımında uzmanlaşmış lider bir şirkettir.

Dassault Systèmes, endüstriyel süreçleri destekleyen ve ürünlerin tasarımdan bakıma ve geri dönüşüme kadar tüm yaşam döngüleri boyunca 3B vizyona ulaşmasını sağlayan Ürün Yaşam Döngüsü uygulama yazılımı geliştirir ve pazarlar. Dassault Systèmes portföyü; Sanal ürün tasarımı için CATIA, 3B mekanik tasarım için SolidWorks, sanal üretim için DELMIA, sanal test için SIMULIA, yaşam döngüsü yönetimi için ENOVIA ve çevrimiçi 3B gerçekçi deneyim için 3DVIA.

1981 yılında kurulan Groupe Industriel Marcel Dassault, Marcel Dassault Industrial Group şirketlerinden biridir.

2010 yılında Dassault Systèmes, Ürün Yaşam Döngüsü yazılımı için IBM’in satış ve destek gücünü (tüm destek sözleşmeleri ve 700 çalışan dahil) 600 milyon ABD Doları karşılığında satın aldı.


  • Türk Havacılık ve Uzay Sanayii
  • Milli Muharebe Uçağı
  • Ulusal Savaş Uçağı 3DEXPERIENCE PLM teknolojisi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK