Menzil kaygısı ortadan kalkacak… Hızlı şarj olabilen batarya sistemi geliştirdiler

Menzil kaygısı ortadan kalkacak… Hızlı şarj olabilen batarya sistemi geliştirdiler

96
0
PAYLAŞ

Menzil kaygısı ortadan kalkacak... Hızlı şarjlı akü sistemi geliştirdiler

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde elektrikli araçlar için “hızlı şarj sağlayan akü sistemi” geliştirildi.

Elektrikli araçların hızlı şarj sırasında ısınması ve ömrünün kısalması sorununu çözmek için yola çıkan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) bilim insanları, ısıyı dengeleyen ve güvenli bir şekilde hızlı şarj edilebilen pil sisteminin prototipini üretti.

AA’nın haberine göre, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Erdal Çetkin liderliğindeki ekip, geçen yıl TÜBİTAK’ın desteğiyle Teknopark İzmir bünyesinde “VBS Enerji” şirketini kurdu.

Yeni nesil elektrikli araçlar için gerekli termal yönetim sistemlerini içeren batarya paketleri üzerinde Ar-Ge çalışmaları yapmaya başlayan bilim insanları, bu kapsamda elektrikli araçlar için batarya sistemi geliştirdi.

Patent bekleyen pil sistemi, her koşulda hızlı şarjı mümkün kılarak menzil kaygısını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Çetkin ve ekibinin geliştirdiği ürün, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen “İTÜ Çekirdek Big Bang Start Up Challenge 2021” yarışmasında ödül kazandı.

Doç. Erdal Çetkin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekip olarak yüksek şarj süreleri, pillerin kullanım kapasitesinin zamanla azalması ve çevre koşullarına göre sürüş mesafelerinin değişmesi gibi sorunları çözmeye odaklandıklarını söyledi.

Hızlı şarj durumunda pil hücrelerinin aşırı ısınmasını önlemek için araç üzerindeki soğutma sisteminin çalışma gücünü artırmak yerine şarj istasyonlarını soğutmak için tasarım yenilikleri getirdiklerini ifade eden Çetkin, bu sayede enerji tüketimini azalttıklarını ifade etti.

“ARAÇ 6-7 SAAT YERİNE 30 DAKİKA İÇERİSİNDE ŞARJ EDİLEBİLİR”

Elektrikli araçların her geçen gün fosil yakıtlı araçların önüne geçtiğine işaret eden Erdal Çetkin, tasarladıkları pil takımının önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Elektrikli araçların en büyük sorunlarından biri termal yönetim, pil yangınları veya kısa pil ömrü ve sürüş mesafeleri ile ilgili sorunlar. Mevcut durumda araç pilleri şarj olurken ısınıyor, pilin maksimum sıcaklığına ulaştığında hızlı şarj mümkün değil. dayanabileceği aşılır.Akülerin sıcaklığındaki artış pil ömrünü uzatacaktır.Geliştirdiğimiz termal yönetim sistemi ile şarj sırasında elde edilen ısı tüm aküye eşit olarak dağıtılır ve sıcaklığın artması engellenir.Böylece Sadece araçlara hızlı şarj sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda en önemli maliyet unsuru olan araç kullanımı sırasında akünün yüksek sıcaklığa çıkmasını engelliyor.Önemlerden biri olan akülerin ömrü uzuyor.”

Ürünün elektrikli araçların sürüş mesafesini artırdığını ve güvenlik açısından riskleri ortadan kaldırdığını belirten Çetkin, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki dönemde çeşitli segmentlerdeki elektrikli araçlarda bunu test ederek hızlı şarja uygun elektrikli araç pilleri üretmeyi planlıyoruz. Yani elektrikli aracın bunun yerine 30 dakikada şarj edilmesini sağlayacak bir çalışma gerçekleştirdik. 6-7 saat ve aynı zamanda pil ömrünün mümkün olduğunca uzun olmasını sağlayın.”

Patent sürecinden sonra seri üretime geçmeyi hedeflediklerini ve ticarileştirme konusunda işbirliğine açık olduklarını vurgulayan Çetkin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Geliştirdiğimiz teknoloji aslında sektördeki birçok firmaya göre çeşitli yenilikler içeriyor. Birçok firma hızlı şarjda ısı yönetimini yeterince iyi yapmadığı için pil ömründe kısalma oluyor. Dünyanın en büyük elektrikli araç firmaları da aynı durumda. Dünyada bilinen, belli bir süre hızlı şarj olduktan sonra aslında yazılım olarak hızlı şarjı sağlıyorsunuz. “Çünkü pil ömrünü tüketmeye başlıyor. Geliştirdiğimiz teknoloji, hem elektrikli araçların akü kısmındaki ömrünü artıracak hem de her koşulda hızlı şarjı mümkün kılarak menzil kaygısını ortadan kaldıracak.”


  • İzmir
  • elektrikli araç
  • hızlı şarj
  • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK