Kum tanesi boyutundaki kanatlı mikroçipler, hava kirliliğini takip edebilir

Kum tanesi boyutundaki kanatlı mikroçipler, hava kirliliğini takip edebilir

121
0
PAYLAŞ

Kum tanesi büyüklüğünde kümes hayvanları mikroçipleri hava kirliliğini izleyebilir

ABD’deki Northwest Üniversitesi araştırmacıları, bir kum tanesi büyüklüğünde kanatlı mikroçipler geliştirdiler. Gelecekte hava kirliliği ve hastalık takibi için kullanılabilecek mikroçiplerin şimdiye kadar geliştirilmiş en küçük uçan cihaz olabileceği tahmin ediliyor.

ABD’deki Northwest Üniversitesi araştırmacıları, bir kum tanesi büyüklüğünde kanatlı mikroçipler geliştirdiklerini açıkladılar. Herhangi bir pil içermeyen mikroçiplerin şimdiye kadar geliştirilmiş en küçük uçan cihaz olabileceği tahmin ediliyordu. Söz konusu mikroçip, temel olarak rüzgarla taşınacak şekilde tasarlandı. Araştırma takımı; Geliştirdikleri mikroçiplerin hastalık izleme, hava kirliliği izleme, su kalitesi izleme ve güneş radyasyonu izleme gibi birçok farklı uygulama alanında kullanılabileceğini belirtti. Cihazın ayrıca çevre kirliliğine neden olmasını engelleyecek biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerden üretildiği de kaydedildi.

Engadget’tan Aksam.com.tr’nin haberine göre; Ekip, kanatlı mikroçipleri tasarlarken, helikopterler gibi dönen ve yavaşça yere inen kavak ve diğer ağaçların tohumlarından ilham aldı. Böylece söz konusu tohumların rüzgarla savrularak bulundukları ağaçtan çok daha uzak mesafelere taşınabileceği kaydedildi.

Araştırmacılar ayrıca kanatlı mikroçipin henüz konsept aşamasında olduğunun ve atmosfere salınmaya hazır olmadığının da altını çizdi. Araştırma bulgularının farklı desenlerle geliştirileceği belirtildi.

KANATLI MİKROÇİPLER OPTİMUM BOYUTTA DİZAYN EDİLMİŞTİR

Diğer yandan; Kanatlı mikroçipin optimum boyutta olduğu belirtildi. Araştırmanın baş profesörü John A. Rogers, mikroçipi aerodinamiğin bozulmaya başlamaması için çok küçük olmayacak şekilde tasarladıklarını belirtti. Aksi takdirde helikopter tasarımının tüm avantajlarının belirli bir ölçeğin altında kaybolmaya başlayacağı belirtildi.

Ekip ayrıca; cihazın elektronik cihazları, sensörleri ve güç kaynaklarını taşıyabilecek büyüklükte olduğunu vurguladı. Paylaşılan bilgilere göre, akıllı cihazlarla veya birbirleriyle kablosuz iletişim kurabilmeleri için, anten gibi faydalı yükleri taşıyabilen mikroçiplerin farklı sürümleri de test edildi. Bu tip tasarım dokunuşu ile sensörler; Hava asiditesi, su kalitesi ve güneş radyasyonu gibi faktörleri takip edebileceği tahmin ediliyordu.


  • uçan mikroçip
  • uçan mikroçip
  • kanatlı mikroçipi
  • kum tanesi büyüklüğünde mikroçip
  • bir kum tanesi büyüklüğünde kanatlı mikroçip
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK