Instagram, genç kullanıcıların güvenliği için doğum tarihini girmeyi zorunlu hale getiriyor

Instagram, genç kullanıcıların güvenliği için doğum tarihini girmeyi zorunlu hale getiriyor

76
0
PAYLAŞ

Instagram, genç kullanıcıların güvenliği için doğum tarihi girmeyi zorunlu kılıyor

Popüler sosyal medya platformu Instagram, genç kullanıcıların güvenliği için yayınladığı bir güncelleme ile doğum tarihinin girilmesini zorunlu hale getireceğini duyurdu. Yayınlanan güncellemenin ardından genç kullanıcıların bazı “hassas” içerikleri görmelerinin engelleneceği belirtildi.

ABD merkezli popüler sosyal medya platformu Instagram, genç kullanıcılarını korumak için yeni bir güncelleme yayınlayacağını duyurdu. Yayınlanan güncellemenin ardından tüm kullanıcıların doğum tarihlerini girmesinin zorunlu hale geleceği belirtildi. Platform zaten yeni kayıtlı kullanıcıların bir doğum tarihi girmesini gerektiriyordu. Söz konusu yükümlülük, 2019 yılı sonu itibarıyla üye olan kullanıcılar için getirilmiştir. Ancak daha önce platforma kayıt olan ve giriş yapan kullanıcılar bu zorunluluktan muaf tutulmuştur.

Engadget’tan Aksam.com.tr’nin haberine göre; Önümüzdeki birkaç hafta içinde Instagram, platforma daha önce doğum tarihini girmemiş olan kullanıcılardan doğum tarihlerini paylaşmalarını istemeye başlayacak. Kullanıcılar başlangıçta bu isteği reddedebilecektir. Ancak uygulama, platformu kullanabilmek için bir süre sonra doğum tarihinin girilmesini gerektirecektir.

Diğer yandan; Platformun iki farklı senaryoda doğum tarihi bilgisi talep edebileceği tahmin ediliyor. İlk senaryoda Instagram’ın kullanıcılara konuyla ilgili birkaç kez bildirim göndermesi bekleniyor. İkinci senaryoda ise kullanıcıların uyarı ekranının arkasına gizlenmiş bir gönderiyi görüntülemeye çalıştıklarında ayrı bir bildirim ekranı ile karşılaşabilecekleri belirtiliyor.

INSTAGRAM, DOĞUM TARİHİ BİLGİLERİNİN YANLIŞ GİRilip GİRİLMEDİĞİNİ TESPİT ETMEK İÇİN AI TEKNOLOJİSİNİ KULLANACAKTIR.

Paylaşılan iddialara göre; Uyarı ekranı, Instagram kurallarını ihlal etmese bile tıbbi fotoğraflar gibi sınırda hassas kabul edilebilecek hassas içeriklerin üzerinde görünecektir. Kullanıcılar doğum tarihlerini girmeden bu gönderileri göremeyecekler. Genç kullanıcıların bu içeriğe erişimi tamamen engellenecektir.

Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, kullanıcıların doğum tarihi bilgilerini yanlış girip girmediğini tespit etmek için yapay zeka teknolojisini kullanacak. Bu tür kullanıcılardan doğum tarihi bilgilerini doğrulamaları istenebilir. Bir kullanıcı belirli bir yaşın üzerinde olduğunu belirtirse ve platformun yapay zeka teknolojisi aksini bildirirse Instagram, ilgili kullanıcıya yaşını doğrulayabilecekleri bir seçenekler menüsü gösterecek.

Diğer yandan; Güncelleme, Instagram’ın genç kullanıcıları için gizlilik ve güvenlik özelliklerini güçlendirmeye yönelik yeniliklerinin sonuncusuydu. Şirket kısa süre önce, genç kullanıcıların hesaplarını varsayılan olarak “Özel Hesap” olarak belirleyeceğini ve reklamverenlerin hedef kitlelerini demografik olarak hedefleme yeteneklerini sınırlayacağını duyurdu. Son zamanlarda yabancılara ait yetişkin hesapların genç kullanıcılara mesaj göndermesini engellemek için yeni özellikler de yayınlandı. Şirket ayrıca, 13 yaşın altındaki kullanıcılar için platformun ayrı bir versiyonunu çıkarmayı düşündüğünü de belirtti.

“>


;”>

  • instagram güncelleme
  • instagram doğum tarihi
  • instagram doğum günü
  • instagramda doğum tarihi girme
  • instagram
  • instagram yeni özellik
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK