İnsansı robot Grace, COVID-19 karantina alanlarında doktorlara yardım ediyor

İnsansı robot Grace, COVID-19 karantina alanlarında doktorlara yardım ediyor

74
0
PAYLAŞ

İnsansı robot Grace, COVID-19 karantina alanlarında doktorlara yardım ediyor

İnsansı robot Sophia’nın geliştiricisi Hong Kong merkezli robotik şirketi Hanson Robotics, Grace adında yeni bir hemşire robotu tanıttı. Sensörler ve termal kameralarla donatılan Grace’in karantinaya alınan COVID-19 hastalarına ve izolasyon alanlarındaki doktorlara yardımcı olmak için tasarlandığı belirtildi.

Sağlık sektörü yaklaşık 2 yıldır COVID-19 nedeniyle zorlu bir süreçten geçerken birçok şirket krizi hafifletmek için yeni teknolojiler geliştirdi. ‘Moxi’ gibi robotlar, sağlık çalışanlarını salgınla mücadelelerinde desteklemek için geliştirilen teknoloji örnekleri arasındaydı. Bu örnekler arasında yakın zamanda Hanson Robotics tarafından geliştirilen insansı robot Grace de var.

Aksam.com.tr’nin Beebom’dan aktardığı habere göre; Hong Kong merkezli robotik şirketi, Grace adında yeni bir hemşire robotu tanıttı. Hanson Robotics aynı zamanda dünyanın en ünlü insansı robotlarından biri olan Sophia’nın geliştirici firmasıydı. Sophia, 2016 yılında piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra Suudi Arabistan vatandaşlığı aldı. Şirketin en son yeniliği Grace, bu zorlu dönemde sağlık uzmanlarına ve doktorlara yardımcı olmak için tasarlandı.

Hemşire robot Grace, sensörler ve göğsüne sabitlenmiş bir termal kamera ile donatılmıştır. Termal kameranın hastaların ateşini ve nabzını tespit etmeyi mümkün kıldığı kaydedildi. Şirket; Grace’i özellikle COVID-19 nedeniyle karantinaya alınan yaşlı hastalarla sohbet etmek için geliştirdiklerine dikkat çekti. İngilizce, Mandarin ve Kantonca dahil olmak üzere birden fazla dili konuşmaya programlanan robotun konuşma terapisi ve çizim yapabileceği belirtildi.

GRACE’İN MALİYETİ LÜKS BİR ARAÇLA EŞDEĞER OLACAK

Diğer yandan; Mavi hemşire üniforması giyen, kısa saçlı Grace daha çok Asyalı gibi görünüyor. Diğer hemşire robotların aksine gerçek bir insan gibi görünen robot, yüzünde kullanılan özel kauçuk malzeme sayesinde çeşitli yüz ifadeleri de yapabiliyor. Hanson Robotics, Grace’in seri üretimine Ağustos ayı sonuna kadar başlamayı planlıyor. Robotu Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya ve Kore gibi pazarlarda piyasaya sürmeyi hedefleyen şirket, robotun maliyetinin lüks bir otomobille eşdeğer olacağına dikkat çekiyor.

“>


;”>

  • lütuf
  • hanson robotik
  • insansı robot zarafet
  • hemşire robotu
  • robot hemşire lütuf
  • sofya
  • insansı robot sophia
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK