Her gün 15 milyar mesaj atılıyor… Yasak olmasına rağmen kullanıyorlar

Her gün 15 milyar mesaj atılıyor… Yasak olmasına rağmen kullanıyorlar

53
0
PAYLAŞ

Her gün 15 milyar mesaj gönderiliyor... Yasak olmasına rağmen kullanıyorlar

İran’daki erişim yasağına rağmen 45 milyon kişi Telegram kullanıyor. İran İstatistik Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre, ülkede her gün Telegram üzerinden ortalama 15 milyar mesaj gönderildiği kaydedildi.

İran’da 45 milyon kişinin erişim yasağına rağmen Telegram adlı mesajlaşma uygulamasını kullandığı ortaya çıktı.

AA’nın haberine göre, İran İstatistik Merkezi tarafından yayınlanan raporda, halkın ülkede sosyal medya kullanımına ilişkin bilgilere yer verildi.

Raporda, bazı yabancı sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarına erişim engellerine rağmen, 15 yaş ve üstü İranlıların yüzde 65’inin şu anda en az bir sosyal ağın üyesi olduğu, yani 55 milyon İranlının en az bir sosyal ağın üyesi olduğu belirtiliyor.

Raporda, İranlı kullanıcıların sosyal medya platformlarına üyeliğinin son iki yılda yüzde 22 arttığı, İran’daki sosyal ağ kullanıcılarının yüzde 88’inin yabancı uygulamalardan WhatsApp’ı kullandığı bilgisi yer alıyor. Ülkede erişim engeli yok ve yüzde 68’i ülkede ücretsiz olarak kullanılan Instagram’ı kullanıyor. yer verildi.

İran’da devletin desteklediği yerli mesajlaşma uygulamalarına halkın ilgi göstermediği ortaya çıkarken, Telegram’ın yasak olmasına rağmen hala ülkede 45 milyon kullanıcı tarafından kullanılan en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olduğu bildirildi. erişim.

Raporda ayrıca, ülkede her gün Telegram üzerinden ortalama 15 milyar mesaj gönderildiği belirtildi.

İran’da birçok işletme, haber ve bilgi ağı engellenmiş olsa da her geçen gün Telegram’ı daha çok tercih ediyorlar. Bu durum, İranlıların bu platformda aktif olmasının ana nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

“MİLLİ GÜVENLİK” İÇİN TELEGRAM’A ERİŞİM YAPILDI

Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ siteleri İran’da uzun süredir yasaklı durumda. Aralık 2017’de ekonomik sorunlar nedeniyle başlayan ve rejim karşıtı protestolar olarak diğer şehirlere yayılan Meşhed’deki gösterilerin ardından Telegram, “milli güvenlik” gerekçesiyle Nisan 2018’de kapatıldı. Buna rağmen, şifre kırma programları (VPN) kullanan İranlı kullanıcılar uygulamalara hala erişebiliyor.

DEVLET DESTEKLİ YABANCI BAŞVURULARA ALTERNATİF

İran’da Telegram yasağının getirilmesinin ardından “Soroush”, “Eitaa”, “Igap” gibi devlet destekli yerli uygulamalar, “yabancı mesajlaşma uygulamalarının tekelini önlemek” amacıyla sosyal medya kullanıcılarına sunuldu, ancak yeterince popüler değil.


  • Telgraf
  • İran
  • erişim bloğu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK