Güzel haberi TEKNOFEST’te verdi: Önümüzdeki yıl duyurmayı hedefliyoruz

Güzel haberi TEKNOFEST’te verdi: Önümüzdeki yıl duyurmayı hedefliyoruz

85
0
PAYLAŞ

TEKNOFEST'te müjdeyi verdi: Önümüzdeki yıl duyurmayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin yeni İHA motoru ilk kez TEKNOFEST’te sergilendi. PD222ST’nin ilk prototipini sergilediklerini ifade eden TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, motorun ciddi testlerden geçtiğini ve olgunlaşma süreçlerinin devam ettiğini söyledi.

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI), Türkiye’nin ilk insansız hava araçlarına (İHA) güç sağlamak üzere geliştirilen turbodizel havacılık motoru PD170’ten 5 kilogram daha hafif ve 55 beygir gücündeki PD222ST motorunu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde sergiledi. TEKNOFEST.

AA’da yer alan habere göre TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, PD170’in Anka-S’nin ihtiyaçları için geliştirildiğini söyledi.

İlk Anka’nın ithal 155 beygirlik motorla uçtuğunu ve tedarikte bazı sıkıntılar olduğunu anlatan Akşit, PD170 için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Türk mühendislerinin kendi teknisyenlerinin tasarımı ve üretimi ile dünyanın en yüksek irtifa, en az yakıt tüketen motorunu 40 bin feet’e kadar rahatça çalışabilecek şekilde geliştirdiklerini vurgulayan Akşit, rakip ürünlerin genel olarak yaklaşık civarlarında çalışacak şekilde tasarlandığına dikkat çekti. 25 bin fit.

Ana motor yapısını geliştirdikten sonra bu motorun ana gövdesini aynı tutarak diğer ihtiyaçlara yönelik türev motorlar üretmeye başladıklarını belirten Akşit, ilk kez sergiledikleri PD222ST ile ilgili şu bilgileri verdi:

“PD222ST’yi bu şekilde geliştirdik. Farklı versiyonları olacak. ST tek turbo demek. Tek turbo versiyon. PD170’de 170 beygir gücü çift turbo ile aldık ama asıl hedef irtifa gücüydü. Gelecekte savaşlar olacak. insansız araçlar, belki İHA’lar arasında olacak.Dünyanın farklı yerlerinde olacak.İHA’ların it dalaşından bahsediyoruz.Daha çevik,çevik,manevra kabiliyeti yüksek irtifada daha yüksek güçle hareket edebilecek. İHA’nın arkasında çok rahat önünde ve istediği yerden vuruyor.Çok ciddi.Avantaj sağlıyor.

Çift turbo olması tüm bunları sağladı, ancak bazı uygulamalar için kalkış gücü irtifadan daha önemlidir. Bayraktar TB3’lerle yüklü TCG Anadolu gemimizden kısa bir pistten havalanmak istiyoruz. Kalkış gücü de burada çok önemlidir, bu motor özellikle yüksek kalkış gücü için tasarlanmıştır. Gücü 55 beygir artırıldı, 170’ten 225’e çıkardık. Hala yüksek irtifa kabiliyeti var ama yüksek irtifada ürettiği güç PD170 kadar değil. 35-40 bin fite çıkınca güç azalıyor.”

– 60’DAN FAZLA PD170 ÜRETİLMİŞTİR

Prof. Akşit, geliştirme çalışmalarının yanı sıra PD170’in seri üretimine de devam ettiklerini belirterek, “Toplamda ürettiğimiz motor sayısı 60’ı geçti. Bunun önemli bir kısmını ilk ana müşterimiz olan TUSAŞ’a, bir kısmını da TUSAŞ’a teslim ettik. Bir kısmı Bayraktar TB3 çalışmalarında kullanılacak olan Baykar, “Aynı motor Aksungur’da kullanılıyor, bir kısmı da Akıncı’nın C versiyonunda kullanılacak. Aynı motorumuz Aksungur’da kullanılmaktadır. Seri üretim sayıları artıyor ve şu anda birkaç 100 adet için görüşmelerimiz sürüyor.” dedi.

– GELİŞMİŞ MOTORA GEÇİŞİ KOLAY

PD222ST’nin ilk prototipini TEKNOFEST’te sergilediklerini ifade eden Akşit, motorun ciddi testlere tabi tutulduğunu ve olgunlaşma süreçlerinin devam ettiğini söyledi. Test süresinin 100 saat civarında olduğuna işaret eden Akşit, PD170’deki test sürelerinin 5 bin saati aştığına dikkat çekti. Akşit dedi ki:

“Temel motoru bu koşullarda test ettiğimiz için PD222ST’yi çok fazla test etmemiz gerekmeyebilir, ancak daha sıkı bir test sürecinden geçecek. Ayrıca seri üretime geçmesi için bir yıl gerekiyor. Bunu göreceğiz. önümüzdeki yıl uçuyor ve seri üretime geçiyor.Bu motoru ilk hangi müşterilerimizin kullanacağını duyurmayı hedefliyoruz.Rakip motorla neredeyse aynı ağırlıkta.Rakip motor 155 hp iken bu motor 225 beygir veriyor.Kalkış gücü ve pist mesafesi açısından büyük avantaj sağlayacak.Baykar Bayraktar TB3 ve Akıncı C olabilir şimdi hangisi? Kullanıldığı araç sayısını en üst düzeye çıkarmak için PD170 ile aynı arayüz ile kullanılır. Entegrasyonda küçük rötuşlar gerekir ancak PD170’de ilk uçuşunu yaptıktan sonra gelişmiş bir motor takılabilir.Bu Aksungur , Akıncı, Anka, Bayraktar TB3 yapabilir.”


  • Türkiye’nin yeni İHA motoru
  • Türkiye’nin yeni İHA motoru ilk kez TEKNOFEST’te
  • havacılık motoru PD170
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK