Dünyanın ilk tamamen elektrikli otonom kargo gemisi, ilk seferini yapmaya hazırlanıyor

Dünyanın ilk tamamen elektrikli otonom kargo gemisi, ilk seferini yapmaya hazırlanıyor

87
0
PAYLAŞ

Dünyanın ilk tamamen elektrikli otonom kargo gemisi ilk seferini yapmaya hazırlanıyor

Dünyanın ilk tam elektrikli otonom kargo gemisi ??Yara Birkeland’ bu yılın sonunda ilk kez Norveç’te denize açılmaya hazırlanıyor. Geminin ilk seferinin Norveç’in Herøya ve Brevik kasabaları arasında olacağı belirtiliyor.

Norveçli bir kimya şirketi tarafından geliştirilen dünyanın ilk tam elektrikli otonom kargo gemisi Yara Birkeland, bu yılın sonunda ilk kez Norveç’te denize açılmaya hazırlanıyor. Yara, geminin hidroelektrik güçle çalıştığını gösteriyor. Şirket, Yara Birkeland’ın karbon emisyonlarını önemli ölçüde azalttığının da altını çiziyor. Norveçli şirket, elektrikli otonom ulaşım yöntemlerinin hem maliyetleri hem de karbon emisyonlarını azaltabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

CNN’den Aksam.com.tr’nin haberine göre; Gemi ilk sefere çıktığında tüm yükleme ve boşaltma işlemleri yine insanlar tarafından yapılacaktır. Ancak zamanla yükleme, boşaltma veya demirleme gibi tüm işlemler otonom yapay zeka teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilecek.

Yara Birkeland’ın ilk seferi yüzde yüz mürettebatsız olacak. Gemi ilk yolculuğunda Norveç’in Herøya ve Brevik kasabaları arasında seyahat edecek.

TÜM KARBON EMİSYONLARININ YAKLAŞIK YÜZDE 2,5’İ KÜRESEL NAKLİYE SEKTÖRÜNE NEDEN OLUR

Diğer yandan; Dünyadaki tüm karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 2,5’i küresel denizcilik endüstrisinden geliyor. Rolls-Royce Gemi İstihbarat teknolojilerini kullanan benzer bir otonom feribotun da 2018’de Finlandiya’da tanıtıldığı biliniyor.

“>


;”>

  • elektrikli otonom gemi
  • otonom gemi
  • otonom kargo gemisi
  • elektrikli kargo gemisi
  • yara birkeland
  • yara
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK